Obniżona stawka VAT na publikacje elektroniczne od 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne - poinformowała we wtorkowym (2 października) komunikacie MF szefowa tego resortu Teresa Czerwińska. Minister liczy, że zmiany wejdą w życie na początku 2019 r.
Czerwińska przypomniała, że Rada ECOFIN przyjęła we wtorek dyrektywę zrównującą stawki podatku stosowanego do książek, gazet i czasopism w wersji elektronicznej ze stawkami stosowanymi do publikacji w formie tradycyjnej - papierowej. Minister zaznaczyła, że Polska od początku popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji.
"To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku książki, publikacji, w tym badawczo-naukowych, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa internetowego. Ministerstwo Finansów chce jak najszybciej przedstawić propozycję zmian, która będzie zakładać obniżenie stawek VAT na publikacje elektroniczne. Liczę, że to bardzo potrzebne i korzystne rozwiązanie wejdzie w życie jak najszybciej, już na początku 2019 roku" - oświadczyła Czerwińska cytowana w komunikacie MF.
We wtorek w Luksemburgu ministrowie finansów krajów członkowskich UE porozumieli się co do umożliwienia objęcia elektronicznych wydań książek i gazet obniżoną stawką podatku VAT. Umowa pozwoli państwom UE na stosowanie obniżonych, a nawet zerowych stawek VAT na publikacje elektroniczne. Obecnie są opodatkowane stawką co najmniej 15 proc., bo traktowane są jako usługi elektroniczne.
"E-book to książka, e-dziennik to gazeta! To dobra wiadomość dla prasy i sektora kulturalnego" - napisał po osiągnięciu porozumienia na Twitterze unijny komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici.
Sprawa była pilna, bo państwa członkowskie musiały zmienić przepisy. Zobowiązywało je do tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w 2015 r. uznał, że stosowanie obniżonej stawki VAT na elektroniczne książki i prasę, co wprowadziła Francja i Luksemburg, jest niezgodne z europejską dyrektywą o VAT.
REKLAMA
Zdaniem sędziów e-booki i e-gazety to usługi dostarczane drogą elektroniczną, a dyrektywa obecnie wyklucza stosowanie niższych stawek dla takich usług. W wyroku z 2017 r. Trybunał stwierdził, że oferowanie książek w formie papierowej i elektronicznej jest do siebie bardzo podobne. Co za tym idzie, stosowanie różnego opodatkowania nie powinno mieć miejsca.
KE tłumaczyła, że nie chodzi o to, by kogokolwiek zmuszać do zmiany systemu VAT, a jedynie o zapewnienie państwom członkowskim większej swobody. Nowelizacja nie wprowadza żadnego obowiązku dla państw członkowskich.
Zobacz: Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT
Pozytywną opinię w tej sprawie wyraził Parlament Europejski. Żeby jednak przepisy mogły zostać przyjęte, potrzeba było jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich.
Obecnie, zgodnie z dyrektywą o VAT, państwa unijne mogą stosować obniżoną, a w niektórych przypadkach nawet zerową stawkę tego podatku na publikacje drukowane, jak książki, gazety i czasopisma. Jednak elektroniczne wydania tych publikacji muszą już być objęte podstawową stawką VAT, z wyjątkiem książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym, jak np. CD. (PAP)
Autor: Marcin Musiał
mmu/ je/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat