Jaka stawka VAT na usługi pogrzebowe?
REKLAMA
REKLAMA
Kwestia ta była przedmiotem interpelacji poselskiej nr 21285 z 24 lutego 2011 r., w której podkreślono problem zróżnicowanego traktowania podatkowego usług oferowanych przez zarejestrowane podmioty gospodarcze i tożsamych prac wykonywanych przez pracowników zatrudnionych przez parafie.
REKLAMA
8% VAT
W odpowiedzi na tą interpelację Minister Finansów przypomniał, że na podstawie art. 146a pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) w związku z poz. 180 załącznika nr 3 do tej ustawy usługi pogrzebowe, wraz z dostawą trumien, urn i utensyliów pogrzebowych dostarczanych wraz z trumną lub urną (PKWiU 96.03), podlegają opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Podmioty świadczące te usługi uiszczają VAT według 8% stawki od całej otrzymanej należności za świadczenie tej usługi, obejmującej zarówno koszty usług własnych, jak i ewentualnie usług nabytych od innych podmiotów w celu wyświadczenia usługi głównej.
Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o VAT podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi, co do zasady, obrót, przez który rozumie się kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Niezależnie od tego, czy przewóz zwłok osoby zmarłej dokonywany będzie w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej, czy też jako odrębna usługa transportowa sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 49.39 „Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany”, usługa taka podlega opodatkowaniu według 8% stawki podatku od towarów i usług – na podstawie art. 146a ustawy o VAT w związku z poz. 157 załącznika nr 3 do tej ustawy.
Zatem dla rozliczeń podatku od towarów i usług jest neutralne, czy przewóz zwłok osoby zmarłej zostanie zaliczony do grupowania PKWiU 96.03, czy też grupowania 49.39.
Trzeba też przypomnieć, że od dnia 1 stycznia 2011 r. do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.).
REKLAMA
Zgodnie z poz. 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczanie danej usługi do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące charakteru usługi.
Należy jednak podkreślić, że dokonana klasyfikacja przez usługodawcę nie może naruszać zasad budowy i logiki struktury PKWiU. W razie trudności przy zaliczaniu usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU można wystąpić w tej sprawie do organów statystycznych.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Zwolnienie dla kościołów
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 lit. a) ustawy o VAT, zwolnione z VAT są usługi oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych.
Usługi te i dostawa towarów są zwolnione z VAT jeżeli są wykonywane w zakresie interesu zbiorowego swoich członków i na rzecz tych członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów.
Dodatkowym warunkiem tego zwolnienia jest to, by podmioty te (kościoły i związki wyznaniowe) nie były nastawione na osiąganie zysków, oraz to, by zwolnienie to nie powodowało naruszenia warunków konkurencji.
Zdaniem Ministra Finansów zwolnione z VAT są więc usługi w zakresie praktyk religijnych (w tym w zakresie pogrzebów), świadczone głównie wiernym przez kościoły, synagogi, meczety i w innych miejscach przeznaczonych do praktyk religijnych.
A zatem nie wszystkie usługi kościołów i związków wyznaniowych są objęte zwolnieniem.
Jednocześnie Minister Finansów nie odniósł się do kwestii ewentualnego naruszania konkurencji przez to zwolnienie, a przecież brak naruszenia konkurencji jest warunkiem zastosowania tego zwolnienia.
Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 21285.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat