Gotowe posiłki sprzedawane w opakowaniach i dowożone do klienta opodatkujemy 8% VAT-em
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest obrót?
Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
REKLAMA
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej.
Obrót (rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego, gdzie kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy), zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Za tego typu dopłaty uznać możemy koszty bezpośrednio związanych z zasadniczą dostawą towarów lub usług, które zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji.
Zatem każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę lub klienta, powinien być włączony do podstawy opodatkowania.
Zasada włączenia takich świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego.
Stosownie do § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy (t.j. podstawową stawkę podatku, która wynosi 23 %) obniża się do wysokości 8% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Pod pozycją 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia zawierającego listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8%, wymienione zostały usługi związane z wyżywieniem (PKWiU ex 56), z wyłączeniem sprzedaży:
1) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
2) napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, 3) kawy i herbaty (wraz z dodatkami), 4) napojów bezalkoholowych gazowanych,
5) wód mineralnych,
6) innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.
Pan Kanapka z 8% stawką VAT
W sytuacji przedstawionej przez podatnika dostawa posiłków jest świadczeniem głównym, a koszty opakowań i transportu są jedynie świadczeniami ubocznymi w stosunku do świadczenia głównego.
Przypomnijmy, że do sprzedaży posiłków stosujemy stawkę podatku 8%. Natomiast opakowania i koszty transportu są z zasady opodatkowane stawką podstawową VAT, tj. 23%.
W opisanym przypadku koszty dowozu posiłków oraz koszty opakowań są kosztami dodatkowymi podstawowej czynności, jaką jest usługa związana z wyżywieniem, a więc nie stanowią one samodzielnej usługi.
W efekcie, będąc jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, kształtują kwotę ostateczną żądaną od nabywcy
Wynika z tego, że koszty te, jako element świadczenia zasadniczego, powinny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu świadczenia usługi i być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla świadczonej usługi głównej.
Zatem, jeżeli usługa opodatkowana jest według stawki 8%, to koszty dodatkowe również powinny być opodatkowane tą stawką.
Podsumowując podatnik ma prawo włączyć wartość opakowań i transportu do wartości świadczenia głównego i zastosować do całości świadczenia jedną stawkę podatku VAT, tj. 8%.
Polecamy: serwis PIT
Polecamy: serwis VAT
Na paragonie z kasy rejestrującej pojawi się jedynie dostawa posiłków opodatkowana stawką VAT 8%.
W kwocie należnej z tytułu dostawy posiłków znajdzie się wartość świadczenia głównego powiększona o koszty opakowań i transportu, które są świadczeniami ubocznymi, ponieważ ich byt zależy wyłącznie od zaistnienia świadczenia głównego.
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 czerwca 2011 r., - nr ILPP4/443-260/11-2/ISN.
Podstawa prawna: § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, art. 29 ust 1 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat