reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Ministerstwo Finansów uwzględniło część argumenty wydawców prasy dotyczących planowanych zmian w stawkach VAT na prasę specjalistyczną. W efekcie specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne będą nadal korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT.

Nowa matryca stawek VAT

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został raport z konsultacji publicznych projektu z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa.

Podstawowym elementem nowelizacji jest propozycja wprowadzenia nowego sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów, oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług.

Proponowane rozwiązanie pociągnęło za sobą istotne zmiany w zakresie stawek VAT, tj. wprowadzona zostanie nowa matryca stawek VAT. W efekcie część stawek zostanie obniżona, ale znajdą się również przypadki podwyższenia VAT na niektóre towary. Ta druga sytuacja wystąpiła w przypadku czasopism specjalistycznych.

VAT na czasopisma specjalistyczne

Pierwotny projekt ustawy przewidywał podwyższenie stawki VAT na czasopisma specjalistyczne, które są zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT. Zaproponowano podwyższenie stawki na tego rodzaju czasopisma z 5% na 8%.

Wprowadzenie wyższej stawki na czasopisma specjalistyczne, jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów, podyktowane było, przyjętym w projekcie, ujednoliceniem stawki do 8% na wszystkie gazety i czasopisma (w tym w formie elektronicznej).

Zgodnie z nowelą, art. 2 pkt 27 f ustawy o VAT, zawierający definicję czasopism specjalistycznych, miałby zostać uchylony z dniem 1 stycznia 2020 r.

W toku konsultacji publicznych Izba Wydawców Prasy wskazała, że podniesienie stawki podatku VAT z 5 do 8% dla czasopism specjalistycznych dotyczy czasopism wydawanych w przeważającej mierze przez małych, lokalnych wydawców. Według Izby taka nowelizacja przyniesie, o ile w ogóle - marginalny zysk budżetowy, podczas gdy spowodowane nią straty społeczno-gospodarcze będą ogromne, tj.:

- podniesienie stawki VAT (zwiększające obciążenie podatkowe o 60%) - czynnika cenotwórczego, przy zapowiadanych dodatkowo kosztach wzrostu cen energii, papieru itp. skutkować będzie koniecznością redukcji kosztów poprzez zwalnianie pracowników, obniżanie nakładów czy wręcz spowoduje zniknięcie z rynku niektórych tytułów, w szczególności lokalnych czasopism. To zaś oznaczać będzie zmniejszenie wpływów budżetowych, przy równoczesnym zwiększeniu kosztów - pomocy społecznej i socjalnej;

- podniesienie stawki dla tytułów lokalnych, wydawanych przez małe, krajowe przedsiębiorstwa. Wydawane na poziomie społeczności lokalnych czasopisma, odgrywają fundamentalną rolę społeczną, kulturalną i gospodarczą.

W związku z zaproponowaną zmianą Izba wymieniła następujące problemy dla wydawców lokalnych:

- prowadzą swoją działalność praktycznie tylko i wyłącznie w oparciu o prasę drukowaną, nie będą oni zatem beneficjentami obniżki podatku VAT dla prasy elektronicznej;

- podniesienie podatku będzie oznaczało konieczność podniesienia ceny tytułu lokalnego, co z kolei przełoży się na zmniejszenie sprzedaży, w efekcie czego zakładane zwiększenie wpływów budżetowych nie tylko nie wzrośnie, ale wręcz przeciwnie - zmaleje;

- wydawcy lokalni, którzy już zakontraktowali sprzedaż prenumeraty na 2019 rok, uwzględniając w umowach 5% stawkę podatku VAT.

- nie będą w stanie dostarczać odpowiedniej porcji wiarygodnych, lokalnych informacji (co zatem będzie skutkować dalszym spadkiem czytelnictwa i sprzedaży), ale zwiększą się też obciążenia dla budżetu państwa (brak wpływów z podatku dochodowego, zmniejszenie siły nabywczej, konieczność wypłaty zasiłków);

- zwiększenie stawki podatku VAT dla wydawców lokalnych będzie miało marginalny wpływ na zwiększenie wpływów budżetowych.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Zdaniem Izby nowela powinna przynajmniej przewidywać wprowadzenie tzw. okresu przejściowego dla umów zawartych przed wejściem w życie nowelizacji, zaplanowanym na 1 maja 2019 roku.

Ministerstwo Finansów przychyliło się do powyższych argumentów Izby Wydawców Prasy. W związku z czym należy przewidywać, że specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne nadal będą korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w projektowanym art. 2 pkt 27g ustawy o VAT.

Ustawodawca uznał również, że 5% stawka VAT będzie miała zastosowanie przy sprzedaży roczników oraz audiobooków i e-booków. Preferencje dla audiobooków i e-booków mają wejść w życie już od 1 czerwca 2019 r., a nie od początku 2020 r. jak cała matryca stawek VAT.

Powyższe oznacza, że nie wszystkie czasopisma specjalistyczne będą korzystały z preferencyjnej stawki VAT, o co także apelowała Izba.

Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama