REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna z 5% stawką VAT

Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna objęta 5% stawką VAT /fot. Fotolia
Specjalistyczna prasa regionalna i lokalna objęta 5% stawką VAT /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów uwzględniło część argumenty wydawców prasy dotyczących planowanych zmian w stawkach VAT na prasę specjalistyczną. W efekcie specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne będą nadal korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w ustawie o VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Nowa matryca stawek VAT

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został raport z konsultacji publicznych projektu z dnia 8 listopada 2018 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Ordynacja podatkowa.

Podstawowym elementem nowelizacji jest propozycja wprowadzenia nowego sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów, oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU 2015 w zakresie usług.

Proponowane rozwiązanie pociągnęło za sobą istotne zmiany w zakresie stawek VAT, tj. wprowadzona zostanie nowa matryca stawek VAT. W efekcie część stawek zostanie obniżona, ale znajdą się również przypadki podwyższenia VAT na niektóre towary. Ta druga sytuacja wystąpiła w przypadku czasopism specjalistycznych.

VAT na czasopisma specjalistyczne

Pierwotny projekt ustawy przewidywał podwyższenie stawki VAT na czasopisma specjalistyczne, które są zdefiniowane w art. 2 pkt 27f ustawy o VAT. Zaproponowano podwyższenie stawki na tego rodzaju czasopisma z 5% na 8%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie wyższej stawki na czasopisma specjalistyczne, jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów, podyktowane było, przyjętym w projekcie, ujednoliceniem stawki do 8% na wszystkie gazety i czasopisma (w tym w formie elektronicznej).

Zgodnie z nowelą, art. 2 pkt 27 f ustawy o VAT, zawierający definicję czasopism specjalistycznych, miałby zostać uchylony z dniem 1 stycznia 2020 r.

W toku konsultacji publicznych Izba Wydawców Prasy wskazała, że podniesienie stawki podatku VAT z 5 do 8% dla czasopism specjalistycznych dotyczy czasopism wydawanych w przeważającej mierze przez małych, lokalnych wydawców. Według Izby taka nowelizacja przyniesie, o ile w ogóle - marginalny zysk budżetowy, podczas gdy spowodowane nią straty społeczno-gospodarcze będą ogromne, tj.:

- podniesienie stawki VAT (zwiększające obciążenie podatkowe o 60%) - czynnika cenotwórczego, przy zapowiadanych dodatkowo kosztach wzrostu cen energii, papieru itp. skutkować będzie koniecznością redukcji kosztów poprzez zwalnianie pracowników, obniżanie nakładów czy wręcz spowoduje zniknięcie z rynku niektórych tytułów, w szczególności lokalnych czasopism. To zaś oznaczać będzie zmniejszenie wpływów budżetowych, przy równoczesnym zwiększeniu kosztów - pomocy społecznej i socjalnej;

- podniesienie stawki dla tytułów lokalnych, wydawanych przez małe, krajowe przedsiębiorstwa. Wydawane na poziomie społeczności lokalnych czasopisma, odgrywają fundamentalną rolę społeczną, kulturalną i gospodarczą.

W związku z zaproponowaną zmianą Izba wymieniła następujące problemy dla wydawców lokalnych:

- prowadzą swoją działalność praktycznie tylko i wyłącznie w oparciu o prasę drukowaną, nie będą oni zatem beneficjentami obniżki podatku VAT dla prasy elektronicznej;

- podniesienie podatku będzie oznaczało konieczność podniesienia ceny tytułu lokalnego, co z kolei przełoży się na zmniejszenie sprzedaży, w efekcie czego zakładane zwiększenie wpływów budżetowych nie tylko nie wzrośnie, ale wręcz przeciwnie - zmaleje;

- wydawcy lokalni, którzy już zakontraktowali sprzedaż prenumeraty na 2019 rok, uwzględniając w umowach 5% stawkę podatku VAT.

- nie będą w stanie dostarczać odpowiedniej porcji wiarygodnych, lokalnych informacji (co zatem będzie skutkować dalszym spadkiem czytelnictwa i sprzedaży), ale zwiększą się też obciążenia dla budżetu państwa (brak wpływów z podatku dochodowego, zmniejszenie siły nabywczej, konieczność wypłaty zasiłków);

- zwiększenie stawki podatku VAT dla wydawców lokalnych będzie miało marginalny wpływ na zwiększenie wpływów budżetowych.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Zdaniem Izby nowela powinna przynajmniej przewidywać wprowadzenie tzw. okresu przejściowego dla umów zawartych przed wejściem w życie nowelizacji, zaplanowanym na 1 maja 2019 roku.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przychyliło się do powyższych argumentów Izby Wydawców Prasy. W związku z czym należy przewidywać, że specjalistyczne czasopisma lokalne oraz regionalne nadal będą korzystać z 5% stawki VAT. Zostaną one szczegółowo zdefiniowane w projektowanym art. 2 pkt 27g ustawy o VAT.

Ustawodawca uznał również, że 5% stawka VAT będzie miała zastosowanie przy sprzedaży roczników oraz audiobooków i e-booków. Preferencje dla audiobooków i e-booków mają wejść w życie już od 1 czerwca 2019 r., a nie od początku 2020 r. jak cała matryca stawek VAT.

Powyższe oznacza, że nie wszystkie czasopisma specjalistyczne będą korzystały z preferencyjnej stawki VAT, o co także apelowała Izba.

Zobacz: Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA