Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian? [PODCAST]
REKLAMA
REKLAMA
Podatnicy mają kilka miesięcy na przygotowanie się do nowych regulacji. Na pewno jednak warto już dziś zastanowić się, jak nowelizacja wpłynie na firmowe rozliczenia oraz jak dokonywać tych rozliczeń w okresie przejściowym.
REKLAMA
Wyjaśnijmy, że nowe regulacje w tym zakresie weszły w życie już 1 listopada 2019 r., ale – co do zasady – będą stosowane dopiero od 1 kwietnia 2020 r.
Zacznijmy od zamian w zakresie usług. Otóż, od 1 kwietnia 2020 r. zmieniają się dotychczasowe zasady klasyfikacji usług i ustalania na nie stawek VAT. Od tej daty należy klasyfikować usługi według klasyfikacji PKWiU 2015.
A zatem podatnik musi być przygotowany na zupełnie nowe zestawienie wszystkich usług, tzn. do poszczególnych pozycji klasyfikacji PKWiU 2015 należy przypisać obecny numer PKWiU 2008, według klucza powiązań GUS, oraz stawkę VAT lub zwolnienie z VAT, z podstawę prawną ich zastosowania.
➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:
Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl
W przypadku towarów ustawodawca również wprowadza nowe zasady klasyfikacji i ustalania stawek VAT. Każdy podatnik będzie musiał prawidłowo zakwalifikować towar według Nomenklatury scalonej, stosowanej dotychczas w imporcie towarów.
Po ustaleniu numerów Nomenklatury scalonej (numerów CN) przedsiębiorca zobowiązany będzie przyporządkować właściwą stawkę podatku VAT.
Do zmian związanych z nową matrycą stawek VAT należy przygotować się odpowiednio wcześniej. Będą one bowiem wymagały od podatników szeregu działań. Wśród tych działań można wymienić cztery zasadnicze elementy.
Po pierwsze, koniczna będzie aktualizacja systemów księgowych oraz magazynowych poprzez wpisanie nowych numerów PKWiU oraz numerów Nomenklatury scalonej, jak również nowych stawek VAT.
Po drugie, niezbędne będzie wprowadzenie zmian w stosowanych stawkach VAT w przypadku ewidencjonowania towarów i usług na kasach fiskalnych.
Po trzecie, konieczna będzie analiza umów z kontrahentami, tj. czy na przykład zajdzie zmiana wysokości opłaty za dostarczany towar lub wykonywaną usługę.
Po czwarte, podatnik powinien uwzględnić nowe stawki VAT i klasyfikacje przy zawieranych umowach, przetargach, gdy towary będą dostarczane od kwietnia 2020 r. lub usługi wykonywane po tej dacie.
Zaznaczmy, że z dniem 1 kwietnia 2020 r. rozpocznie się stosowanie nowej treści załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, a więc załączników, w których wymienione są towary i usługi opodatkowane stawkami 8% i 5%.
Otóż, ustawa o VAT określa zasady stosowania stawek VAT oraz zwolnień z VAT w okresach przejściowych towarzyszących zmianom stawek.
Ogólną zasadą wynikającą z przepisów jest to, że w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat