Stawka 8% VAT na mikroinstalacje od 23 listopada 2019 r.
REKLAMA
REKLAMA
W Dzienniku Ustaw z 8 listopada 2019 r. opublikowana została ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2166). Ustawa wchodzi w życie z dniem 23 listopada 2019 r.
REKLAMA
Zgodnie z art. 6 ustawy nowelizującej w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 41 ust. 12a otrzymuje brzmienie:
"Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2018 r. poz. 2389, z późn. zm.), funkcjonalnie z nimi związaną, z zastrzeżeniem ust. 12b.".
Oznacza to, że zmianie ulega dotychczasowa definicja „budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym”, tj. została rozszerzona o „mikroinstalacje”, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o odnawialnych źródłach energii, funkcjonalnie związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
REKLAMA
W efekcie, na dostawę, remont, modernizację, przebudowę lub konserwację mikroinstalacji funkcjonalnie związanych z obiektami zaliczanymi do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, począwszy od 23 listopada 2019 r. będzie obowiązywała stawka 8% VAT.
Ważne!
Przez mikroinstalację w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii należy rozumieć instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu nie większej niż 150 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest nie większa niż 50 kW.
W praktyce chodzi o domowe instalacje fotowoltaiczne (panele słoneczne). Podatnicy, właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, przy spełnieniu innych warunków ustawowych, będą mogli wykonać instalację opodatkowaną stawką 8% VAT, jeśli ta instalacja będzie funkcjonalnie związana z tymi budynkami.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 12 ustawy o VAT stawkę 8% VAT stosuje się do:
1) dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
2) robót konserwacyjnych dotyczących:
a) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
– w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1.
Polecamy: Nowa matryca stawek VAT
Przy czym, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Podstawa prawna:
- ustawa z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 2166).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat