reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 30 maja 2020 r.

Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 30 maja 2020 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (VAT-IM) oraz załącznika do niej, czyli informacji o dokonanym imporcie towarów (VAT-IM/A). Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie z dniem 30 maja 2020 r.

Nową deklarację wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 maja 2020 r. w sprawie deklaracji importowej o podatku od towarów i usług (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 907). Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, czyli 30 maja 2020 r.

Nowy wzór deklaracji importowej

Rozporządzenie MF określa:

1) wzór deklaracji o podatku od towarów i usług dla importu towarów, zwanej dalej "deklaracją importową", wraz z objaśnieniami co do sposobu jej wypełnienia;

2) miejsce i sposób składania deklaracji importowej;

3) właściwość miejscową naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 417 oraz z 2019 r. poz. 415), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1520 oraz z 2020 r. poz. 568).

Obowiązek składania deklaracji

Wyjaśnijmy, że deklarację importową VAT-IM zobowiązani są składać podatnicy posiadających i stosujących pozwolenie na stosowanie odprawy scentralizowanej w odniesieniu do składanego zgłoszenia celnego. W przypadku gdy towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli tylko w jednym urzędzie celnym, podatnik może złożyć deklarację importową zbiorczą za okres miesięczny.

Deklaracja importowa jest składana naczelnikowi urzędu celno-skarbowego w dwóch egzemplarzach. Naczelnik urzędu celno-skarbowego potwierdza przyjęcie deklaracji importowej i zwraca potwierdzony egzemplarz podatnikowi.

Właściwym miejscowo w sprawach związanych z podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów obliczonym i wykazanym w deklaracji importowej jest naczelnik urzędu celno-skarbowego, w którym towary powinny być przedstawiane lub udostępniane do kontroli celnej.

Formularz VAT-IM należy składać w terminie do 16. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, nie później jednak niż przed złożeniem deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy.

Deklarację importową VAT-IM wypełnia się wraz z załącznikiem VAT-IM/A, który stanowi szczegółową informację na temat dokonanego importu, rozliczanego w tej deklaracji.

Wzór deklaracji VAT-IM(6)

Oto wzór deklaracji importowej dla podatku od towarów i usług - VAT-IM(6) oraz informacji o dokonanym imporcie towarów - VAT-IM/A(3), zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 maja 2020 r.

Zobacz: Wzory deklaracji VAT

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 19 maja 2020 r. w sprawie deklaracji importowej o podatku od towarów i usług (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 907).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 30 maja 2020 r.
Deklaracja importowa VAT-IM - nowy wzór od 30 maja 2020 r.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama