REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi na towarach tymczasowo przemieszczonych na terytorium Polski a VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi na towarach tymczasowo przemieszczonych na terytorium Polski a VAT
Usługi na towarach tymczasowo przemieszczonych na terytorium Polski a VAT

REKLAMA

REKLAMA

Przemieszczenie przez podatnika własnych towarów do innego państwa członkowskiego zasadniczo zobowiązuje do rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Co w sytuacji gdy towary przemieszczono tymczasowo w celu wykonania na nich określonych prac? Jak tego typu prace rozliczyć na gruncie podatku VAT? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, tzw. WNT. Przepisy ustawy o VAT zrównują z WNT te czynności, w przypadku których podatnik podatku od wartości dodanej przemieszcza towary należące do swego przedsiębiorstwa z terytorium jednego z państw członkowskich na terytorium Polski - nie dokonując przy tym ich sprzedaży.

Autopromocja

Niemniej jednak, przemieszczenia takiego nie uznaje się za WNT w przypadku gdy przemieszczenie towarów następuje w celu wykonaniu na nich określonych prac. Warunkiem jest tutaj, że przemieszczone w ten sposób towary po wykonaniu na nich prac zostaną z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

Spółka X otrzymała od zleceniodawcy z Włoch towary w celu złożenia ich w zestawy. Spółka X nie nabywa wspomnianych towarów, a jedynie wykonuje usługę polegającą na kompletowaniu ich w zestawy (w trakcie kompletowania zestawów towary należą do włoskiego kontrahenta). Kompletując zestawy Spółka X nie dodaje do zestawu żadnych własnych towarów/materiałów. Po złożeniu zestawów Spółka X odsyła towary z powrotem do Włoch oraz wystawia na rzecz włoskiego kontrahenta fakturę dokumentującą samą usługę kompletowania zestawów. Czy opisaną wyżej transakcję Spółka X powinna rozliczyć jako WNT?

Przedstawiona wyżej transakcja polegająca na:

1. przemieszczeniu towarów od podmiotu z Włoch (i z terytorium Włoch) na terytorium Polski,
2. w celu wykonania na nich prac polegających na kompletowaniu zestawów, w przypadku gdy, po wykonaniu ww. prac towary powrócą do Włoch,
- nie stanowi WNT.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak już wyżej wspomniano, za WNT nie uznaje się przemieszczenia towarów należących do  przedsiębiorstwa podatnika, które nastąpiło z terytorium jednego z państw członkowskich na terytorium Polski w celu wykonaniu na towarach określonych prac, o ile po wykonaniu tych prac towary powrócą  na terytorium tego państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione. W konsekwencji czynność tego typu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a podatnicy zasadniczo nie są zobowiązani do informowania organów podatkowych ani o przywozie towarów należących do unijnych kontrahentów w celu wykonania na nich określonych usług, ani też o ich powrotnym wywozie. Niemniej jednak przepisy ustawy o VAT wymagają, by w przypadku towarów przemieszczanych tymczasowo na terytorium Polski z innego państwa członkowskiego przez podatnika podatku od wartości dodanej w celu wykonania na nich usług prowadzona był dodatkowa ewidencja otrzymanych towarów. Przedmiotowa ewidencja powinna zawierać:

  1. datę otrzymania towarów,
  2. dane pozwalające na identyfikację towarów oraz
  3. datę wydania towaru po wykonaniu usług.

Do rozstrzygnięcia pozostaje również kwestia rozliczenia usług świadczonych przez polskiego podatnika na towarach należących do kontrahenta unijnego i przemieszczonych tymczasowo z terytorium innego państwa członkowskiego na terytorium kraju. Wskazać należy, iż co do zasady, miejscem świadczenia (tj. krajem opodatkowania) w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Od wspomnianej reguły ustawodawca przewidział kilka wyjątków dotyczących m.in. usług związanych z nieruchomościami, usług transportowych, usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki, czy też usług restauracyjnych i cateringowych, jednak w znakomitej większości przypadków usługi świadczone przez polskiego podatnika na towarach należących do kontrahenta unijnego przemieszczonych tymczasowo na terytorium kraju powinny być traktowane jako tzw. eksport usług. W konsekwencji krajem opodatkowania tego typu usług świadczonych na rzecz podatnika z innego państwa członkowskiego będzie terytorium tego państwa. Polski usługodawca nie będzie w tym przypadku zobowiązany do opodatkowania świadczonej przez siebie usługi polskim podatkiem VAT. Będą na nim jednakże ciążyły określone w ustawie o VAT obowiązki.

Usługi świadczone w ramach eksportu usług podatnik zobowiązany jest udokumentować tzw. fakturą NP. Faktura ta nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku. Faktura powinna natomiast zawierać adnotację “odwrotne obciążenie". Podatnik zobowiązany jest do wystawienia faktury do 15 dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi, zasadniczo nie wcześniej niż 30 dni przed tą datą. Usługę świadczoną na rzecz zagranicznego kontrahenta należy ująć w rejestrze VAT z datą, w której powstałby obowiązek rozliczenia podatku, gdyby miejscem świadczenia tej usługi było terytorium kraju.

Przypomnieć należy, że zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług powstaje z chwilą wykonania danej usługi. Z uwagi na powyższe, usługę świadczoną na rzecz podatnika z innego kraju należy wykazać w deklaracji VAT-7 za okres, w którym usługa była świadczona. Przedmiotowy eksport usług trzeba też wykazać w informacji podsumowującej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Podsumowując, przemieszczenie towarów od podmiotu z innego państwa członkowskiego na terytorium Polski w celu wykonania na nich prac nie podlega opodatkowaniu jako WNT. Podatnicy zasadniczo nie są zobowiązani informować organów podatkowych o przywozie i wywozie tego typu towarów, niemniej jednak mają obowiązek je odpowiednio zaewidencjonować. Krajem opodatkowania usługi wykonywanej na przywiezionych towarach, która świadczona jest na rzecz podatnika z innego państwa jest co do zasady terytorium tego państwa. Przedmiotową usługę należy wykazać w deklaracji VAT-7 za okres, w którym usługa była świadczona oraz w informacji podsumowującej.

Ewelina Błądek,

Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA