reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Kiedy rozliczyć eksport towarów, gdy dostawa była rozliczona na warunkach DAP

Kiedy rozliczyć eksport towarów, gdy dostawa była rozliczona na warunkach DAP

Mam fakturę wystawioną 2 maja 2015 r. w euro i do 25 czerwca 2015 r. nie otrzymałam dokumentów z odprawy (Szwajcaria). Dostawa była rozliczona na warunkach DAP. Nabywca otrzymał towar 10 maja 2015 r. Kiedy powstał obowiązek podatkowy?

Dla eksportu towarów przepisy nie określają specjalnych zasad ustalania obowiązku podatkowego. Stosujemy więc zasadę ogólną. Zgodnie z nią, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą doko­nania dostawy towarów. Otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy powoduje powstanie obowiązku podatkowego w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Dokonanie dostawy towarów następuje z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania nimi jak wła­ściciel. W omawianym przypadku dostawa została dokonana na warunkach DAP według norm Incoterms. W takim przypadku dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą dostarczenia towaru do miejsca wska­zanego przez nabywcę. Dlatego obowiązek podatkowy powstał u Pani 10 maja 2015 r.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel. O tym, kiedy będzie miało to miejsce, decydować czę­sto będą warunki dokonania dostawy. Jeśli przed dostawą towarów zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama