REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT
Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

REKLAMA

Faktoring, czyli inaczej zbycie wierzytelności polegające na odroczeniu terminu płatności, to coraz bardziej popularna umowa, zawierana przez różnego rodzaju przedsiębiorców. Dzięki niej, możliwe jest m.in. uniknięcie konieczności zaciągania kredytu, pozyskanie środków na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czy odzyskanie długów od klientów. Według jednej z popularnych definicji „faktoring, określany również mianem accounts receivable financing, to sprzedawanie należności przedsiębiorstwa z dyskontem faktorowi, który przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika oraz któremu spłacana jest wierzytelność (...)". Trzeba jednak wiedzieć, że rozliczanie tego typu umowy na gruncie prawa podatkowego, niejednokrotnie okazuje się być skomplikowane.

Usługi faktoringu świadczone przez francuską spółkę

Kwestii podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług faktoringowych, dotyczyła jedna z najnowszych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygnatura 0111-KDIB3-1.4012.343.2017.3.WN). Wnioskodawcą była spółka prawa francuskiego (X S.A.), nie posiadająca biura ani stałej placówki na terenie Polski, świadcząca usługi faktoringowe na rzecz spółki posiadającej siedzibę w naszym kraju, będącej czynnym płatnikiem podatku VAT.

Autopromocja

Świadczone przez francuską spółkę usługi polegają na nabywaniu wierzytelności bez regresu i z regresem (faktoring z regresem polega na przejmowaniu wierzytelności bez przejmowania ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Ewentualne koszty z tym związane ponosi przedsiębiorca. Faktoring bez regresu wiąże się z przejęciem wierzytelności łącznie z ryzykiem związanym z niewypłacalnością dłużnika – w takim przypadku przedsiębiorca nie zostaje obciążony kosztami na wypadek niewypłacalności klienta). Spółka ta będzie opłacać sprzedaż wierzytelności  w wysokości jej wartości nominalnej, obejmującej podatek VAT. Dodatkowo, na mocy podpisanej między stronami umowy, będzie ona pobierać wynagrodzenie od polskiego przedsiębiorcy, za świadczone usługi.

Polecamy: Biuletyn VAT

Wątpliwości w zakresie podatku od towaru i usług

W związku z usługami świadczonymi przez spółkę francuską, pojawiły się wątpliwości, czy powinna ona opłacać w Polsce podatek od towarów i usług, „a jeśli tak, to czy X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z uwagi na fakt, iż na gruncie przepisów ustawy o VAT podatnikiem z tytułu tych usług będzie Zbywca jako usługobiorca?”. Kolejne pytanie Wnioskodawcy wiązało się z wątpliwością, czy świadczone przez spółkę usługi, objęte są na terytorium Polski 23% podatkiem VAT.

Obowiązująca interpretacja

W przypadku świadczenie usług faktoringowych, ważnym aspektem jest miejsce świadczenia usługi ściśle związane z zagadnieniem jakim jest „import usług”. Rozliczenia podatku VAT (na zasadzie importu usług) w sytuacji opisanej w omawianej interpretacji dokonuje w Polsce zbywająca wierzytelności spółka polska, która jest nabywcą usługi faktoringu.  W związku z powyższym francuska spółka nabywająca wierzytelności (a świadcząca usługi factoringu) nie jest zobowiązana do płacenia podatku VAT na terenie Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się więc ze stanowiskiem spółki francuskiej, że:

Zbywca jako podatnik będzie zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT w Polsce, na zasadzie importu usług zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Tym samym X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z tytułu świadczonych Usług faktoringowych na rzecz Zbywcy.”

Nabycie przez przedsiębiorcę posiadającego siedzibę na terytorium Polski usług faktoringu od spółki francuskiej, objęte będzie 23% podatkiem VAT. Ustawa o VAT nie przewiduje zwolnienia z tego podatku w przypadku świadczenia usług faktoringu. Wynika to również z faktu pobierania przez spółkę francuską wynagrodzenia za swoje usługi, co jednoznacznie pozwala sklasyfikować usługę na podlegającą podatkowi lub nie, a także definitywnie określa relację między spółkami, jako faktoring.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Usługi faktoringu mogą budzić kontrowersje. Wiążą się one także z tym, że w związku z nimi pojawia się wiele interpretacji dotyczących ich rozliczania. Pewnym jednak pozostaje, że na skorzystanie z tego typu rozwiązania decyduje się wiele firm, ze względu na umożliwienie im zachowania płynności finansowej oraz płynności działania. Bez wątpienia można stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego typu usługi, pozwoli im cieszyć się dalszym powodzeniem.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA