REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę  - rozliczenie VAT
Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Faktoring, czyli inaczej zbycie wierzytelności polegające na odroczeniu terminu płatności, to coraz bardziej popularna umowa, zawierana przez różnego rodzaju przedsiębiorców. Dzięki niej, możliwe jest m.in. uniknięcie konieczności zaciągania kredytu, pozyskanie środków na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czy odzyskanie długów od klientów. Według jednej z popularnych definicji „faktoring, określany również mianem accounts receivable financing, to sprzedawanie należności przedsiębiorstwa z dyskontem faktorowi, który przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika oraz któremu spłacana jest wierzytelność (...)". Trzeba jednak wiedzieć, że rozliczanie tego typu umowy na gruncie prawa podatkowego, niejednokrotnie okazuje się być skomplikowane.

Usługi faktoringu świadczone przez francuską spółkę

Kwestii podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług faktoringowych, dotyczyła jedna z najnowszych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygnatura 0111-KDIB3-1.4012.343.2017.3.WN). Wnioskodawcą była spółka prawa francuskiego (X S.A.), nie posiadająca biura ani stałej placówki na terenie Polski, świadcząca usługi faktoringowe na rzecz spółki posiadającej siedzibę w naszym kraju, będącej czynnym płatnikiem podatku VAT.

Autopromocja

Świadczone przez francuską spółkę usługi polegają na nabywaniu wierzytelności bez regresu i z regresem (faktoring z regresem polega na przejmowaniu wierzytelności bez przejmowania ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Ewentualne koszty z tym związane ponosi przedsiębiorca. Faktoring bez regresu wiąże się z przejęciem wierzytelności łącznie z ryzykiem związanym z niewypłacalnością dłużnika – w takim przypadku przedsiębiorca nie zostaje obciążony kosztami na wypadek niewypłacalności klienta). Spółka ta będzie opłacać sprzedaż wierzytelności  w wysokości jej wartości nominalnej, obejmującej podatek VAT. Dodatkowo, na mocy podpisanej między stronami umowy, będzie ona pobierać wynagrodzenie od polskiego przedsiębiorcy, za świadczone usługi.

Polecamy: Biuletyn VAT

Wątpliwości w zakresie podatku od towaru i usług

W związku z usługami świadczonymi przez spółkę francuską, pojawiły się wątpliwości, czy powinna ona opłacać w Polsce podatek od towarów i usług, „a jeśli tak, to czy X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z uwagi na fakt, iż na gruncie przepisów ustawy o VAT podatnikiem z tytułu tych usług będzie Zbywca jako usługobiorca?”. Kolejne pytanie Wnioskodawcy wiązało się z wątpliwością, czy świadczone przez spółkę usługi, objęte są na terytorium Polski 23% podatkiem VAT.

Obowiązująca interpretacja

W przypadku świadczenie usług faktoringowych, ważnym aspektem jest miejsce świadczenia usługi ściśle związane z zagadnieniem jakim jest „import usług”. Rozliczenia podatku VAT (na zasadzie importu usług) w sytuacji opisanej w omawianej interpretacji dokonuje w Polsce zbywająca wierzytelności spółka polska, która jest nabywcą usługi faktoringu.  W związku z powyższym francuska spółka nabywająca wierzytelności (a świadcząca usługi factoringu) nie jest zobowiązana do płacenia podatku VAT na terenie Polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się więc ze stanowiskiem spółki francuskiej, że:

Zbywca jako podatnik będzie zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT w Polsce, na zasadzie importu usług zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Tym samym X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z tytułu świadczonych Usług faktoringowych na rzecz Zbywcy.”

Nabycie przez przedsiębiorcę posiadającego siedzibę na terytorium Polski usług faktoringu od spółki francuskiej, objęte będzie 23% podatkiem VAT. Ustawa o VAT nie przewiduje zwolnienia z tego podatku w przypadku świadczenia usług faktoringu. Wynika to również z faktu pobierania przez spółkę francuską wynagrodzenia za swoje usługi, co jednoznacznie pozwala sklasyfikować usługę na podlegającą podatkowi lub nie, a także definitywnie określa relację między spółkami, jako faktoring.

Usługi faktoringu mogą budzić kontrowersje. Wiążą się one także z tym, że w związku z nimi pojawia się wiele interpretacji dotyczących ich rozliczania. Pewnym jednak pozostaje, że na skorzystanie z tego typu rozwiązania decyduje się wiele firm, ze względu na umożliwienie im zachowania płynności finansowej oraz płynności działania. Bez wątpienia można stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego typu usługi, pozwoli im cieszyć się dalszym powodzeniem.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA