reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

Usługa factoringu świadczona przez zagraniczną spółkę - rozliczenie VAT

Faktoring, czyli inaczej zbycie wierzytelności polegające na odroczeniu terminu płatności, to coraz bardziej popularna umowa, zawierana przez różnego rodzaju przedsiębiorców. Dzięki niej, możliwe jest m.in. uniknięcie konieczności zaciągania kredytu, pozyskanie środków na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, czy odzyskanie długów od klientów. Według jednej z popularnych definicji „faktoring, określany również mianem accounts receivable financing, to sprzedawanie należności przedsiębiorstwa z dyskontem faktorowi, który przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika oraz któremu spłacana jest wierzytelność (...)". Trzeba jednak wiedzieć, że rozliczanie tego typu umowy na gruncie prawa podatkowego, niejednokrotnie okazuje się być skomplikowane.

Usługi faktoringu świadczone przez francuską spółkę

Kwestii podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług faktoringowych, dotyczyła jedna z najnowszych interpretacji podatkowych, wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygnatura 0111-KDIB3-1.4012.343.2017.3.WN). Wnioskodawcą była spółka prawa francuskiego (X S.A.), nie posiadająca biura ani stałej placówki na terenie Polski, świadcząca usługi faktoringowe na rzecz spółki posiadającej siedzibę w naszym kraju, będącej czynnym płatnikiem podatku VAT.

Świadczone przez francuską spółkę usługi polegają na nabywaniu wierzytelności bez regresu i z regresem (faktoring z regresem polega na przejmowaniu wierzytelności bez przejmowania ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Ewentualne koszty z tym związane ponosi przedsiębiorca. Faktoring bez regresu wiąże się z przejęciem wierzytelności łącznie z ryzykiem związanym z niewypłacalnością dłużnika – w takim przypadku przedsiębiorca nie zostaje obciążony kosztami na wypadek niewypłacalności klienta). Spółka ta będzie opłacać sprzedaż wierzytelności  w wysokości jej wartości nominalnej, obejmującej podatek VAT. Dodatkowo, na mocy podpisanej między stronami umowy, będzie ona pobierać wynagrodzenie od polskiego przedsiębiorcy, za świadczone usługi.

Polecamy: Biuletyn VAT

Wątpliwości w zakresie podatku od towaru i usług

W związku z usługami świadczonymi przez spółkę francuską, pojawiły się wątpliwości, czy powinna ona opłacać w Polsce podatek od towarów i usług, „a jeśli tak, to czy X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z uwagi na fakt, iż na gruncie przepisów ustawy o VAT podatnikiem z tytułu tych usług będzie Zbywca jako usługobiorca?”. Kolejne pytanie Wnioskodawcy wiązało się z wątpliwością, czy świadczone przez spółkę usługi, objęte są na terytorium Polski 23% podatkiem VAT.

Obowiązująca interpretacja

W przypadku świadczenie usług faktoringowych, ważnym aspektem jest miejsce świadczenia usługi ściśle związane z zagadnieniem jakim jest „import usług”. Rozliczenia podatku VAT (na zasadzie importu usług) w sytuacji opisanej w omawianej interpretacji dokonuje w Polsce zbywająca wierzytelności spółka polska, która jest nabywcą usługi faktoringu.  W związku z powyższym francuska spółka nabywająca wierzytelności (a świadcząca usługi factoringu) nie jest zobowiązana do płacenia podatku VAT na terenie Polski.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się więc ze stanowiskiem spółki francuskiej, że:

Zbywca jako podatnik będzie zobowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT w Polsce, na zasadzie importu usług zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Tym samym X S.A. nie będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT w Polsce z tytułu świadczonych Usług faktoringowych na rzecz Zbywcy.”

Nabycie przez przedsiębiorcę posiadającego siedzibę na terytorium Polski usług faktoringu od spółki francuskiej, objęte będzie 23% podatkiem VAT. Ustawa o VAT nie przewiduje zwolnienia z tego podatku w przypadku świadczenia usług faktoringu. Wynika to również z faktu pobierania przez spółkę francuską wynagrodzenia za swoje usługi, co jednoznacznie pozwala sklasyfikować usługę na podlegającą podatkowi lub nie, a także definitywnie określa relację między spółkami, jako faktoring.

Usługi faktoringu mogą budzić kontrowersje. Wiążą się one także z tym, że w związku z nimi pojawia się wiele interpretacji dotyczących ich rozliczania. Pewnym jednak pozostaje, że na skorzystanie z tego typu rozwiązania decyduje się wiele firm, ze względu na umożliwienie im zachowania płynności finansowej oraz płynności działania. Bez wątpienia można stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego typu usługi, pozwoli im cieszyć się dalszym powodzeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama