REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import towarów z Chin - Procedura 42

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Import towarów z Chin - Procedura 42 /Fotolia
Import towarów z Chin - Procedura 42 /Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który dokonuje importu towarów z Chin zazwyczaj liczy się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT w momencie powstania tzw. długu celnego. W przypadku gdy jest to towar o niskiej wartości, kwoty podatku VAT nie obciążają znacząco portfela przedsiębiorcy. Natomiast w przypadku importu towarów o wyższe wartości może się okazać, że podatek VAT do zapłaty wyniesie kilka a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego coraz częściej wśród przedsiębiorców popularna jest “Procedura 42”.

Autopromocja

Import towarów z Chin

Przedsiębiorca dokonujący importu towarów z Chin, którego odprawa celna odbywa się w Polskim porcie rozliczał VAT na podstawie dokumentu SAD lub PZC. Z tytułu importu towarów podatnik jest obowiązany zapłacić podatek VAT w ciągu 10 dni od dnia otrzymania od urzędu ostemplowanego dokumentu celnego (art. 33 pkt. 4 ustawy o VAT). Podatek wyliczony jest od wartości celnej powiększonej o cło.

Przykład 1
Przedsiębiorca dokonał importu towarów o wartości 80 tys. zł (wartość zawiera opłatę celną). Zgodnie z przepisami  ustawy o VAT jest zobowiązany zapłacić podatek w wysokości 18 400 zł w ciągu 10 dni do US.

Warto zaznaczyć, że czynny podatnik VAT ma prawo pomniejszyć swój podatek należny o podatek naliczony. Dzięki temu może okazać się, że podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku należnego wynikającego z deklaracji VAT-7/7K bądź powstanie u niego nadpłata. Natomiast sama zapłata podatku wynikającego z SAD lub PZC może znacząco obciążyć portfel przedsiębiorcy, który na “zwrot” lub “rozliczenie” zapłaconego podatku VAT może czekać kilka okresów rozliczeniowych.

Procedura 42

Procedura celna o kodzie 42 zwana inaczej “Procedurą 42” w skrócie polega na imporcie towarów do jednego z kraju UE w zamyśle, że miejscem jego przeznaczenia jest inny kraj wspólnoty a przesunięcie towaru między członkami wspólnoty odbywa się na zasadzie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Największą popularnością wśród Polskich przedsiębiorców cieszy się import towarów z Chin z odprawą w Hamburgu. A największą zaletą jest niewątpliwie niepłacenie podatku VAT w momencie sprowadzenia i rozliczenia go w ramach WDT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

“W oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18.12.2003 r., zmieniającego rozporządzenie Komisji nr 2454/93, ustanawiające przepisy w celu wykonania w/w rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92, ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 343 z 31.12.2003 r.), które między innymi wprowadziło nowe zasady wypełniania formularza SAD – Departament Ceł Ministerstwa Finansów RP opracował „Instrukcję wypełniania i stosowania dokumentu SAD”.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zgodnie z wykazem kodów procedur zawartym w ww. instrukcji: „Procedura 42 stanowi dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z podatku VAT w przypadku dostawy do innego Państwa Członkowskiego (import z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową)”.


Procedura 42 krok po kroku:

  • przedsiębiorca z Polski zamawia towar z kraju trzeciego do np. Hamburgu,
  • w Niemczech przez Importera zostaje ustalony przedstawiciel fiskalny, którym najczęściej są firmy spedytorskie zarejestrowane do VAT w Niemczech, firma otrzymuje od nas upoważnienie do dokonania odprawy celnej w naszym imieniu. W rzeczywistości firmy spedytorskie posiadają komplet wymaganych dokumentów niezbędnych do ustalenia przedstawiciela fiskalnego i dokonania odprawy celnej, które zostają przesłane do podpisu i dzięki czemu powołanie przedstawiciela fiskalnego nie sprawia żadnego problemu,
  • upoważniony przez importera przedstawiciel fiskalny ma za zadanie dokonać wszystkich formalności celnych z dostarczonych (w tym przypadku) do Hamburgu naszych towarów,
  • przedstawiciel fiskalny rozpoznaje w Niemczech WDT na rzecz polskiego importera,
  • kolejnym krokiem jest transport towarów do Polski,
  • Polski przedsiębiorca rozpoznaje transakcję jako WNT,
  • ostatnim krokiem jest przesłanie przez przedstawiciela fiskalnego oświadczenia, że towar został przetransportowany do Polski.

W deklaracji VAT-UE transakcja jest wykazana z NIP UE przedstawiciela fiskalnego. Pomimo tego, że “Procedura 42” może wydawać się skomplikowana, tak naprawdę nie sprawia większych problemów z uwagi, że większość wykonuje za nas przedstawiciel fiskalny. Natomiast samo wyznaczenie przedstawiciela fiskalnego może zostać ograniczone do przesłania podpisanego kompletu dokumentów. Ważną kwestią jest fakt, że wynagrodzenie dla przedstawiciela fiskalnego nie jest uzależnione od wartości importowanego towaru.

Pomimo tego, że importer dodatkowo poniesie koszt przedstawiciela, transportu do Polski oraz opłat celnych, w przypadku importu towarów o większych wartościach takie działanie jest korzystne i nie blokuje płynności finansowej przedsiębiorcy.

Autor: Piotr Ciszewski, InFakt

InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy.

inFakt zaprasza księgowych i przedsiębiorców na szkolenia o zmianach podatkowych w 2018 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA