reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Czy działalność związków zawodowych podlega opodatkowaniu VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu (art. 15 ust. 2) obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Polecamy: VAT-R: Trochę mniej papierów przy aktualizacji

Podatnikami podatku od towarów i usług (art. 16 oraz art. 17 ust. 1) są również podmioty wymienione wyżej, jeśli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku, gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy, a także te podmioty:
1. na których ciąży obowiązek uiszczenia cła;
2. które są uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną;
3. dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
4. będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza granicami kraju;
5. nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Natomiast art. 5 ust. 1 i 2 ustawy zawiera katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Są to czynności:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Wymienione wyżej czynności podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Przepisy, o których wyżej mowa stosuje się również w stosunku do towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku, gdy nastąpiło rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej nie mającej osobowości prawnej lub gdy podatnik będący osobą fizyczną zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Tak więc w przypadku, gdy związek zawodowy nie spełnia wymogów dotyczących podatnika podatku VAT, o których wyżej mowa, nie podlega przepisom ustawy o VAT.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

Zobacz: Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama