REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli?

Nie,

Autopromocja

opinia statystyczna nie ma takiej mocy i funkcji jak indywidualna interpretacja przepisów podatkowych. Indywidualna opinia statystyczna GUS, do której podatnik się zastosował, ma specyficzną funkcję w prawie polskim.

Dla NSA i WSA stanowi tylko akt wiedzy organu statystyki publicznej udostępniony podatnikowi. Nie wynikają z niego bezpośrednio żadne wiążące konsekwencje prawne. Nie jest to bowiem decyzja, postanowienie, zaświadczenie, oświadczenie woli. Sądy nie widzą przeszkód prawnych, aby organ statystyki publicznej zweryfikował swoją wcześniejszą opinię. Tak samo jak jest dopuszczalne, aby podatnik albo organ podatkowy wystąpił o jej powtórne wydanie lub zmianę.

Polecamy: serwis PIT

Kwestia mocy dowodowej opinii statystycznych była wielokrotnie przedmiotem rozważań w orzecznictwie sądowoadministracyjnym. Sądy uważają, że pomimo, iż np. na stawkę podatku od towarów i usług wpływ mają klasyfikacje statystyczne, to jednak wydane w oparciu o nie opinie nie mają charakteru bezwzględnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno organy podatkowe jak i podatnicy mają w ramach postępowania podatkowego możliwość kwestionowania wniosków takich opinii. Indywidualne klasyfikacje statystyczne GUS nie są źródłem prawa, prawem czy też aktem administracyjnym tworzącym określone prawa lub obowiązki podatkowe dla ich adresatów. Dla WSA i NSA są tylko pewnym dowodem w postępowaniu podatkowym.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Szkody jakie poniósł podatnik na skutek zmiany stanowiska przez GUS można rozpatrywać tylko na gruncie prawa cywilnego. Przedsiębiorca musiałby walczyć o odszkodowanie na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, co jest bardzo trudne w realizacji.

W wyroku NSA z 7 kwietnia 2009 r. (sygn. akt I FSK 94/08) czytamy m.in.:
„Ewentualna zmiana stanowiska organów państwowych, bez anulowania, zmiany lub wycofania się przez te organy z wcześniej zajętego stanowiska nie może stronie szkodzić. Opinia statystyczna jak podkreślono powyżej jest jedynie jednym z dowodów w sprawie. Strona uzyskująca taką opinię nie korzysta z mocy prawnej jakie przyznane zostały np. pisemnym interpretacjom podatkowym (art. 14k Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że jeżeli z ogółu dowodów zgromadzonych w sprawie wynika, że wyroby objęte opinią statystyczną zostały błędnie zaklasyfikowane, to zarówno podatnik jak i organy podatkowe mogą kwestionować wnioski wynikające z tejże opinii statystycznej. Jeżeli Spółka w wyniku wydania błędnej interpretacji organów statystycznych poniosła szkodę, ewentualnego rozważenia wymagałoby określenie ich odpowiedzialności cywilnej. Pozostaje to jednak poza przedmiotem niniejszego postępowania”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

REKLAMA