Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT
REKLAMA
REKLAMA
Przedmiotową sytuację można ocenić pod kątem podatkowym na przykładzie darowizny przedsiębiorstwa na rzecz małżonka.
REKLAMA
Czynny podatnik VAT prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną. W skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. hotel wybudowany na nieruchomości gruntowej, której jest współwłaścicielem razem z małżonką. Ze względów zdrowotnych zamierza w drodze darowizny dokonać przekazania całego przedsiębiorstwa na rzecz małżonki.
Czy przedmiotowa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty( art.2 pkt 6).
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Jednocześnie przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami zbycie przedsiębiorstwa (rozumiane jako sprzedaż, czy darowizna) kwalifikować można by było jak podlegające opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 6 ustawy o VAT wprowadził jednakże regulację wyłączenia stosowania przepisów ustawy m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Przepis ten ma charakter szczególny, jako wprowadzający wyjątek od ogólnej zasady - w konsekwencji powinien być interpretowany ściśle i być stosowany jedynie do przypadków zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części.
Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, posiłkowo zastosowanie więc ma regulacja art. 551 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przy dokonaniu czynności zbycia przedsiębiorstwa istotne jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak, że przekazywana masa może służyć kontynuowaniu prowadzonej działalności gospodarczej.
W świetle powyższych regulacji, w przedstawionym na wstępie przykładzie, zamierzona czynność darowizny będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, w konsekwencji na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Źródło: interpretacja indywidualna sygnatura ITPP2/443-709/10/EŁ z 04.10.2010 r.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat