reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Czy zbycie przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu VAT

Rachunek ekonomiczny czy sytuacja osobista mogą skłonić podatnika do dokonania czynności zbycia prowadzonego przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynność taka podlegać będzie wyłączeniu spod działania tej ustawy, a tym samym nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Przedmiotową sytuację można ocenić pod kątem podatkowym na przykładzie darowizny przedsiębiorstwa na rzecz małżonka.

Czynny podatnik VAT prowadzi działalność hotelarsko-gastronomiczną. W skład przedsiębiorstwa wchodzi m.in. hotel wybudowany na nieruchomości gruntowej, której jest współwłaścicielem razem z małżonką. Ze względów zdrowotnych zamierza w drodze darowizny dokonać przekazania całego przedsiębiorstwa na rzecz małżonki.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty( art.2 pkt 6).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Jednocześnie przez dostawę towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami zbycie przedsiębiorstwa (rozumiane jako sprzedaż, czy darowizna) kwalifikować można by było jak podlegające opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 6 ustawy o VAT wprowadził jednakże regulację wyłączenia stosowania przepisów ustawy m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis ten ma charakter szczególny, jako wprowadzający wyjątek od ogólnej zasady - w konsekwencji powinien być interpretowany ściśle i być stosowany jedynie do przypadków zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia przedsiębiorstwa, posiłkowo zastosowanie więc ma regulacja art. 551 Kodeksu cywilnego. Przepis ten stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Art. 552 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przy dokonaniu czynności zbycia przedsiębiorstwa istotne jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak, że przekazywana masa może służyć kontynuowaniu prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle powyższych regulacji, w przedstawionym na wstępie przykładzie, zamierzona czynność darowizny będzie nosiła znamiona zbycia przedsiębiorstwa, w konsekwencji na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło: interpretacja indywidualna sygnatura ITPP2/443-709/10/EŁ z 04.10.2010 r.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama