REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

Katarzyna Broniszewska
Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?
Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej jest zwolniona z VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Po spełnieniu kilku warunków sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) jest zwolniona z VAT.

Stan faktyczny

Autopromocja

Podatnik jest jednostką budżetową, gminną jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Prowadzi szkolną stołówkę, w której zatrudnia własnych pracowników. Przygotowują oni i sprzedają na miejscu posiłki uczniom i pracownikom szkoły (szkoła na podstawie art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.04.54.535) nie jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT).

Polecamy:Czy usługi logopedyczne podlegają VAT?

Kto jest podatnikiem VAT, co podlega opodatkowaniu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie ustawy o VAT opodatkowaniu podlega:
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust.1 pkt 1) oraz art. 8 ust.1)),
- odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 7 ust.1)

Podatnikami VAT są :
1) osoby prawne,
2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
3) osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust.1)).

Polecamy:Czy usługi dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia są zwolnione z VAT?

Wyłączenia od obowiązku płacenia podatku VAT.

Wyjątki od przedstawionych zasad znajdują się w art. 43 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 43 ust.1) pkt 26 z podatku VAT zwolnione są:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
– oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy, zwalnia od podatku:
a) usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą,
b) dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz o przepisach o systemie oświaty.

Świadczenie usług polegających na sprzedaży posiłków własnym uczniom będzie zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT jeśli zostaną spełnione określone warunki.


1. Po pierwsze, świadczone usługi muszą odpowiadać usługom opisanym w art. 43 ust.1) pkt 24 lub 26).
Jedną z funkcji szkoły jest funkcja wychowawcza i opiekuńcza. W ramach funkcji opiekuńczej szkoła zapewnia żywienie i dożywia dzieci i młodzież korzystające z kształcenia i wychowania w sytuacji, gdy jest to niezbędne dla ich prawidłowego kształcenia i wychowania w jednostkach organizacyjnych systemu oświaty. Odpowiada to punktowi 24 a).

2. Po drugie, usługi muszą mieścić się w zakresie kształcenia i wychowania; aby stwierdzić, czy tak się dzieje trzeba zbadać charakter danego świadczenia oraz okoliczności istniejące w konkretnym przypadku.

3. Po trzecie, zwolnienia wskazane w pkt 24), 26) muszą być niezbędne do wykonywania usługi podstawowej.

4. Po czwarte, celem świadczonych usług nie może być osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, zysku, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności wobec podatników, którzy nie korzystają z takiego zwolnienia. Wynika to z tego, że celem prowadzenia stołówki jest wypełnianie funkcji socjalnych, a nie świadczenie usług gastronomicznych jako takich. Ceny za posiłki nie mogą przekraczać wydatków na nie poniesionych.

Należy zaznaczyć, że funkcja opiekuńcza szkoły nie obejmuje pracowników szkoły i osób z zewnątrz.

Jeżeli spełnione zostaną powyższe warunki, sprzedaż posiłków dla uczniów w szkole (ale już nie dla pracowników szkoły) będzie zwolniona z VAT.

Polecamy:Które usługi kulturalne są zwolnione z VAT?

Wpływ prawa unijnego

Brzmienie art. 43 jest wynikiem działań podjętych w celu ujednolicenia prawa podatkowego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Przepis art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347) stanowi, że z podatku VAT zwolnione jest:
- kształcenie dzieci lub młodzieży,
- kształcenie powszechne lub wyższe,
- kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie,
łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Wyliczone usługi muszą być wykonywane w interesie publicznym. Poza tym artykułu nie można interpretować w sposób rozszerzający, ponieważ stanowi on wyjątek od ogólnej reguły nakładającej obowiązek płacenia podatku VAT.

Podkreślał to Trybunał Sprawiedliwości UE w swoich wyrokach: „pojęcia używane do opisania zwolnień wymienionych w art. 13 szóstej dyrektywy powinny być interpretowane w sposób ścisły, ponieważ stanowią one odstępstwa od ogólnej zasady, zgodnie z którą podatkiem VAT objęta jest każda dostawa towarów i każda usługa świadczona odpłatnie przez podatnika” (wyrok TSUE z dnia 19 listopada 2009 r. C-461/08 w sprawie Don Bosco Onroerend Goed BV).

Problem opodatkowania usług polegających na sprzedaży posiłków własnym uczniom i pracownikom został podobnie wyjaśniony w indywidualnej interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20.04.2011 roku (nr ILPP4/443-99/11-5/ISN).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA