| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 17 stycznia br. niezwykle ważny dla całej branży leasingowej wyrok, w którym stwierdził m.in., że w kontekście podatku VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne. Jakie są praktyczne skutki tego wyroku – zapytaliśmy o to Marcina Chomiuka, partnera oraz Tomasza Rolewicza, starszego menedżera w PwC, którzy reprezentowali podatnika przed Trybunałem.

(wywiad publikujemy dzięki uprzejmości taxonline.pl)

Na początek – gratulacje wygranej przed Trybunałem, który podzielił prezentowaną przez PwC argumentację niemalże w całe rozciągłości. Czy spodziewali się Panowie takiego rozstrzygnięcia sprawy?

Rzeczywiście, biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą Trybunału, jego wypowiedź w tej sprawie jest wyjątkowo konkretna. Oczywiście, pozostawia pewne pole manewru dla sądu krajowego, niemniej jest to spowodowane specyfiką postępowania w trybie prejudycjalnym.

Warto jednak podkreślić, że niepisana reguła zgodnie z którą Trybunał orzeka, lecz nie rozstrzyga – tym razem nie znalazła zastosowania. Trybunał nie tylko rozstrzygnął problem, ale również zrobił to w sposób korzystny dla podatników. Niemniej jednak w naszej opinii uczynił to jak najbardziej słusznie.

Co wynika z wyroku Trybunału?

Trybunał zgodził się z argumentem, który prezentowaliśmy w trakcie postępowania i rozprawy, zgodnie z którym refaktura ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez leasingodawcę w związku ze świadczonymi usługami leasingu stanowi odrębne od tych usług świadczenie. W konsekwencji, uznał także, że refaktura usług ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez leasingodawców jest zwolniona z VAT.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

Co to oznacza w praktyce? Czy ten wyrok daje szansę na konkretne, wymierne oszczędności podatkowe?

Nie ma wątpliwości, że wyrok jest bardzo ważny dla branży leasingowej. Podważa bowiem dotychczasowe podejście polskich organów podatkowych i dużej części sądów administracyjnych (którego przejawem była np. uchwała siedmiu sędziów NSA z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10).

W praktyce - dla firm leasingowych wyrok oznacza możliwość wznowienia postępowań zakończonych negatywnymi decyzjami podatkowymi i zwrot zapłaconych kwot. Co do zasady, powinien także umożliwić ponowną korektę tym podmiotom, które samodzielnie, z własnej inicjatywy, wpłacały sporne kwoty.

Dla osób zarządzających podatkami w firmach leasingowych, ten wyrok TSUE oznacza koniec potyczek z organami podatkowymi w sprawach osobistej odpowiedzialności karnej skarbowej – organy w tych sprawach często stawiały bowiem zarzuty karne skarbowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »