reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 17 stycznia br. niezwykle ważny dla całej branży leasingowej wyrok, w którym stwierdził m.in., że w kontekście podatku VAT usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne. Jakie są praktyczne skutki tego wyroku – zapytaliśmy o to Marcina Chomiuka, partnera oraz Tomasza Rolewicza, starszego menedżera w PwC, którzy reprezentowali podatnika przed Trybunałem.

(wywiad publikujemy dzięki uprzejmości taxonline.pl)

Na początek – gratulacje wygranej przed Trybunałem, który podzielił prezentowaną przez PwC argumentację niemalże w całe rozciągłości. Czy spodziewali się Panowie takiego rozstrzygnięcia sprawy?

Rzeczywiście, biorąc pod uwagę praktykę orzeczniczą Trybunału, jego wypowiedź w tej sprawie jest wyjątkowo konkretna. Oczywiście, pozostawia pewne pole manewru dla sądu krajowego, niemniej jest to spowodowane specyfiką postępowania w trybie prejudycjalnym.

Warto jednak podkreślić, że niepisana reguła zgodnie z którą Trybunał orzeka, lecz nie rozstrzyga – tym razem nie znalazła zastosowania. Trybunał nie tylko rozstrzygnął problem, ale również zrobił to w sposób korzystny dla podatników. Niemniej jednak w naszej opinii uczynił to jak najbardziej słusznie.

Co wynika z wyroku Trybunału?

Trybunał zgodził się z argumentem, który prezentowaliśmy w trakcie postępowania i rozprawy, zgodnie z którym refaktura ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez leasingodawcę w związku ze świadczonymi usługami leasingu stanowi odrębne od tych usług świadczenie. W konsekwencji, uznał także, że refaktura usług ubezpieczenia przedmiotu leasingu przez leasingodawców jest zwolniona z VAT.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

Co to oznacza w praktyce? Czy ten wyrok daje szansę na konkretne, wymierne oszczędności podatkowe?

Nie ma wątpliwości, że wyrok jest bardzo ważny dla branży leasingowej. Podważa bowiem dotychczasowe podejście polskich organów podatkowych i dużej części sądów administracyjnych (którego przejawem była np. uchwała siedmiu sędziów NSA z 8 listopada 2010 r. (sygn. I FPS 3/10).

W praktyce - dla firm leasingowych wyrok oznacza możliwość wznowienia postępowań zakończonych negatywnymi decyzjami podatkowymi i zwrot zapłaconych kwot. Co do zasady, powinien także umożliwić ponowną korektę tym podmiotom, które samodzielnie, z własnej inicjatywy, wpłacały sporne kwoty.

Dla osób zarządzających podatkami w firmach leasingowych, ten wyrok TSUE oznacza koniec potyczek z organami podatkowymi w sprawach osobistej odpowiedzialności karnej skarbowej – organy w tych sprawach często stawiały bowiem zarzuty karne skarbowe.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama