REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w podatkach dochodowych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w PIT i CIT
Opodatkowanie leasingu 2013 - nowości w PIT i CIT

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady opodatkowania umów leasingu podatkiem dochodowym (analogiczne zmiany w CIT i PIT). Zmiany te są korzystne dla podatników. Znoszą kilka uciążliwych utrudnień oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z  2012 r. poz. 1342)  objęła swoim zakresem wiele zmian m.in. związanych z podatkami dochodowymi.

Autopromocja

Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniono przepisy dotyczące m.in. umów leasingu. Obie ustawy zostały zmodyfikowane w omawianym zakresie w ten sam sposób.

Objęcie umową leasingu użytkowania wieczystego gruntów

Podatnicy od 1 stycznia 2013 roku będą mogli za leasing dla celów podatkowych uznać również umowy, których przedmiotem jest prawo wieczystego użytkowania gruntów, przy czym zasady rozliczania będą takie same jak w przypadku leasingu gruntów.W myśl art. 16c ustawy o CIT do prawa wieczystego użytkowania gruntów odnoszą się takie same uregulowania dot. odpisów amortyzacyjnych jak w przypadku nieruchomości.

W konsekwencji w umowach leasingu nie będzie można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Należy pamiętać o tym, że umowa leasingu gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów może być zawarta tylko w formie leasingu finansowego.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 17i ustawy o CIT, jeżeli przedmiotem umowy leasingu zawartej na czas oznaczony są grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, a suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów równej wydatkom na ich nabycie – do przychodów finansującego i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat ustalonych w tej umowie, ponoszonych przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy z tytułu używania przedmiotu umowy, w części stanowiącej spłatę tej wartości.

Kosztem uzyskania przychodów dla korzystającego i odpowiednio przychodem dla leasingodawcy będzie zatem tylko odsetkowa część opłat leasingowych. Oznacza to, że część opłat stanowiąca spłatę kapitału nie będzie stanowić kosztu uzyskania przychodu dla korzystającego i odpowiednio przychodu dla leasingodawcy.

Ponadto zgodnie z art. 17i ust 2 ustawy o CIT, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego lub osobę trzecią własność gruntów lub prawo wieczystego użytkowania gruntów będących przedmiotem tej umowy, albo oddaje je korzystającemu do dalszego używania, do ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów stron umowy stosuje się odpowiednio przepisy art. 17g i art. 17h powyższej ustawy. Należy pamiętać o tym, że umowa leasingu gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów może być zawarta tylko w formie leasingu finansowego.

VAT-7 na 2013 rok i inne nowe wzory deklaracji VAT

Faktura VAT i fakturowanie w 2013 roku - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Zmiany stron umowy leasingu w trakcie podstawowego czasu trwania umowy

W znowelizowanej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniono także definicję legalną pojęcia podstawowego czasu umowy. W  art. 17a pkt. 2 ustawy o CIT dodano zdanie doprecyzowujące brzmienie przepisu w ten sposób, że w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.

Ta zmiana jest skutkiem problemów i konfliktów z organami podatkowymi, które pojawiały się w związku z prawem do kontynuacji rozliczeń przez podmiot wstępujący w prawa i obowiązki korzystającego z przedmiotu leasingu. Szczególne wątpliwości budziły sytuacje, w których dochodziło do zmian stron umowy w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie traktowanie zmian stron umowy na równi z zawarciem nowej umowy a nie jej kontynuacją wiązało się z koniecznością dokonywania weryfikacji jej warunków na dzień cesji.

Zgodnie z nowo wprowadzonymi zmianami należy przyjąć, że jeżeli doszło tylko do zmiany stron umowy bez zmiany pozostałych postanowień, umowa ta nie zostanie przerwana i zasady rozliczania należy kontynuować tak jak przed cesją. Jeżeli umowa w momencie jej zawarcia spełniała warunki z art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, nie ma podstaw do ponownej weryfikacji.

Dzięki tym modyfikacjom nie ma już przeszkód aby zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całość raty leasingowej, a ponadto istnieje możliwość wykupienia przedmiotu leasingu po cenie wykupu przewidzianej w umowie leasingu bez deklarowania przychodu z częściowo odpłatnego nabycia rzeczy.

Ustalenie wartości przedmiotu ponownego leasingu

Kolejna zmiana wiąże się z umową leasingu operacyjnego. W przypadku gdy finansujący zawiera następną umowę leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem leasingu, suma opłat ustalonych w umowie leasingu bez podatku VAT odpowiadać musi co najmniej wartości rynkowej przedmiotu leasingu z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.

W poprzednim stanie prawnym należało się odwoływać do wartości początkowej przedmiotu leasingu. Nie istotne stało się również z kim zawierana jest umowa, może to być zarówno ta sama jak i inna osoba. Zmiany są korzystne, gdyż często w przypadku leasingu rzeczy używanej nie miało uzasadnienia ekonomicznego odwoływanie się do jej wartości początkowej, nie odpowiadającej realnej. Obecnie wystarczy powołanie się na wartość rynkową przedmiotu umowy leasingu z dnia zawarcia kolejnej umowy leasingu.

Dodatkowo, w przypadku leasingu finansowego opłaty ze wszystkich umów leasingu dotyczących tego samego składnika majątku finansującego łączy się w całość – i w związku z tym do przychodów zalicza się opłaty odpowiadające spłacie wartości początkowej, uzyskane z tytułu wszystkich umów leasingu zawartych przez finansującego dotyczących tego samego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, w części przewyższającej spłatę wartości początkowej określonej na podstawie art. 16g ustawy o CIT.

IKE i IKZE 2013 - limity wpłat


Leasing nieruchomości

Opłaty leasingowe, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią przychód finansującego oraz odpowiednio koszt uzyskania przychodu korzystającego, jeżeli spełnione są warunki przewidziane dla leasingu operacyjnego zawarte w art. 17b ust.1 ustawy o CIT. Warunkiem w przypadku leasingu nieruchomości podlegających odpisom amortyzacyjnym jest zawarcie umowy na czas określony.

Nastąpiła zmiana skracająca czas na jaki musi być taka umowa  z 10 do 5 lat. Dzięki temu strony nie są zmuszone zawierać wieloletniej umowy i korzystający może wcześniej objąć przedmiot leasingu.

Powyższe zmiany w przepisach o podatkach dochodowych wprowadzone od 1 stycznia i odnoszące się do umów leasingu są korzystne dla podatników. Znoszą one kilka uciążliwych utrudnień, które nie przystawały do obecnej rzeczywistości gospodarczej oraz umożliwiają objęcie umową leasingu nowego przedmiotu – prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Limity podatkowe 2013

Joanna Litwińska,
Maksymilian Makuch

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA