Usługi kulturalne i artystyczne a zwolnienie z VAT
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 marca 2015 r., nr IBPP3/4512-48/15/MN, wyjaśniając, że zwolnieniu od podatku VAT według art. 43 ust. 1 pkt 33 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług podlegają usługi kulturalne świadczone przez: indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
REKLAMA
Twórcą natomiast, w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i innych prawach pokrewnych, jest osoba fizyczna, która miała twórczy wkład w powstanie oryginalnego utworu np. utworu muzycznego lub sceniczno-muzycznego. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. (art. 8 ustawy o prawie autorskim i innych prawach pokrewnych).
Czy usługi w zakresie telemedycyny podlegają zwolnieniu z VAT
Natomiast za artystyczne wykonanie uważa się w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania (art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i innych prawach pokrewnych).
Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła podatnika, który, będący zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci koncertów. Podatnik jest kierownikiem zespołu i zatrudnia artystów, w oparciu o umowy o dzieło. Zespół wykonuje utwory autorskie, jak również własne twórcze interpretacje innych autorów. Ww. usługi w postaci koncertów świadczy dla domów kultury, agencji organizujących imprezy firmowe, bezpośrednio dla samych firm, klubów sportowych, stowarzyszeń i urzędów miast i gmin. Podatnik każdorazowo bierze udział w koncertach jako artysta wykonawca w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nie organizuje koncertów, których wykonawcami są wyłącznie inni artyści. Podatnik jest twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Elementami składowymi wykonywanych przedstawień artystycznych są kompozycje, aranżacje wokalne i muzyczne oraz przygotowanie i reżyseria koncertu. Za realizowane koncerty podatnik i członkowie zespołu otrzymują wynagrodzenie w formie honorarium. Świadczone przez podatnika usługi, są usługami kulturalnymi, a stroną umów cywilnoprawnych z kontrahentami jest podatnik.
Polecamy: Biuletyn VAT
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, odnosząc powołane na wstępie przepisy do opisu sprawy stwierdził, że skoro podatnik działa jako artysta wykonawca i otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, to świadczone przez niego usługi kulturalne w postaci koncertów organizowane przy zatrudnieniu przez podatnika w oparciu o umowy o dzieło artystów, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy. Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku podatnik jest kierownikiem zespołu, zatrudniającym członków zespołu, oraz stroną zawieranych umów cywilnoprawnych w zakresie wykonania usługi (koncertu). Zatem przedmiotowe usługi będzie świadczył nie zespół, ale podatnik (artysta wykonawca).
Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT
Reasumując, zadaniem katowickiej izby skarbowej świadczone przez podatnika (artystę wykonawcę) usługi kulturalne, polegające na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci koncertów wspólnie z innymi artystami zatrudnianymi przez niego na podstawie umów o dzieło, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat