REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

REKLAMA

Podatnicy, opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy to z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, czy też z tytułu najmu, muszą rozliczyć się z fiskusem. Trzeba to zrobić na formularzu PIT-28. Przedstawiamy najczęściej zadawane przez podatników pytania w zakresie ryczałtu i odpowiedzi na nie w postaci interpretacji organów podatkowych wraz z opiniami specjalistów.

WYJAŚNIENIA




Ewidencja nie zwalnia z wystawiania rachunków
Prowadząc ewidencję przychodów, podatnik nie jest zwolniony z obowiązku wystawiania rachunków dla swoich klientów, jeśli ci o takie poproszą. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie z 11 kwietnia 2006 r., nr PD-Ia-415-5/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Od 1 marca 2006 r. podatnik prowadzi działalność usługową w zakresie uboju gospodarczego opodatkowaną ryczałtem. Jak udokumentować osiągnięty przychód z prowadzonej działalności? Czy podatnik jest zobowiązany do wystawiania klientom rachunków, czy też prowadząc ewidencję przychodów, dowodem na uzyskanie przychodów będzie wystawiony na koniec dnia dowód wewnętrzny?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 87 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są na żądanie kupującego lub usługobiorcy wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.
W myśl par. 3 rozporządzenia ministra finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. nr 219, poz. 1836), zapisy w ewidencji są dokonywane na podstawie wystawionych faktur VAT, faktur VAT RR, faktur VAT KOMIS, faktur VAT-MP, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami. W przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wskazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Oznacza to, że prowadzenie ewidencji przychodów nie zwalnia podatnika z obowiązku wystawiania faktur.
OPINIA
Należy rozróżnić dwie kwestie: dokumentowanie sprzedaży na potrzeby podatkowe oraz wystawianie dowodów sprzedaży na wniosek klienta. Odnosząc się do pierwszej kwestii, należy przede wszystkim wyjaśnić, czy podatnik rozliczający się z podatku od prowadzonej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest również podatnikiem VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego nie ma bowiem obowiązku dokumentowania przychodów tylko i wyłącznie fakturami. Można sprzedaż dokumentować również tzw. dowodem wewnętrznym. Ewidencję przychodów prowadzi się bowiem na podstawie dowodów księgowych, czyli dokumentów potwierdzających sprzedaż. Podatnik i tak płaci podatek ryczałtowy, którego wysokość zależy od rodzaju deklarowanej działalności i stopy opodatkowania. W przypadku gdy jest on płatnikiem podatku od towarów i usług, jest on jednak zobowiązany wystawić fakturę. Odnosząc się do drugiej kwestii, czyli wystawienia dowodów sprzedaży, to zależy to w tym wypadku od woli klienta. W przypadku jednak żądania klienta sprzedawca musi taki dowód wystawić.

Przy ryczałcie składek na KRUS nie można potrącić
Podatnik prowadzący działalność opodatkowaną ryczałtem i opłacający składki ubezpieczeniowe w KRUS nie może tych składek odliczyć od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu z 20 kwietnia 2006 r., nr PO I-415/6/2006.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą 1 marca 2006 r. Od 1 lutego 2003 r. podatnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej, KRUS zobowiązał podatnika do opłacania składki w podwójnej wysokości. Czy podatnik może odliczyć od przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wydatki, które ponosi z tytułu opłacania podwyższonych składek na ubezpieczenie społeczne rolników (KRUS), wynikających z tego, że będąc rolnikiem, prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.); zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących.
Rolnicy podlegają ubezpieczeniu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. nr 7, poz. 25 z późn. zm.) i opłacają kwartalne składki na ubezpieczenie społeczne. Składki te nie podlegają odliczeniu od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdyż nie jest to składka pobierana na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
OPINIA
Organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie zwrócił uwagi, że pytanie podatnika dotyczyło możliwości odliczenia od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składek płaconych do KRUS. Zamiast powoływać się na zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, organ podatkowy powinien udzielić interpretacji w oparciu o ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej właśnie ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tak więc składki płacone do KRUS nie dają podstawy do dokonania jakichkolwiek odliczeń od ryczałtu ewidencjonowanego. Warto zaznaczyć, iż w ustawie o zryczałtowanym podatku nie funkcjonuje pojęcie dochodu, gdyż do obliczenia podstawy opodatkowania nie bierze się w ogóle pod uwagę kosztów działalności gospodarczej. Tym samym odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne jest po prostu niewykonalne.

Można płacić ryczałt i być wspólnikiem spółki
Prowadząc działalność opodatkowaną w formie ryczałtu, można jednocześnie być wspólnikiem spółki cywilnej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Będą to dwa przedsięwzięcia. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich z 26 czerwca 2006 r., nr PD/415-13/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług remontowych, rozliczając się z tego tytułu w formie ryczałtu. Podatnik chce rozszerzyć działalność i przystąpić do spółki cywilnej jako udziałowiec. Spółka cywilna prowadzić będzie działalność handlową, a formą opodatkowania dla tej spółki będą zasady ogólne. Czy przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie usług remontowych, opodatkowanej w formie ryczałtu ewidencjonowanego można jednocześnie zostać udziałowcem spółki cywilnej, której dochody rozliczane będą na zasadach ogólnych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.; dalej ustawa o podatku zryczałtowanym) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Treść tego przepisu umożliwiła podatnikowi wybór formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykonywanej samodzielnie, ryczałtem od momentu jej rozpoczęcia. Zaznaczyć należy, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, jako odrębną działalność niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią. Odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego ryczałtem.
OPINIA
Stanowisko organu podatkowego jest zasadne. Z ryczałtu mogą korzystać podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, a także, gdy prowadzą działalność w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej osób fizycznych. Należy zaznaczyć, że przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym nie przewidują wyłączenia ryczałtowego opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej samodzielnie z powodu rozpoczęcia działalności w formie spółki cywilnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych. Istotny jest jednak fakt, że przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej jako odrębną działalność, niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią, w związku z czym odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Eksport towarów nie wpływa na formę opodatkowania
Rozszerzenie działalności gospodarczej i eksport wyrobów nie będą miały wpływu na formę opodatkowania. Osiągane przychody będą nadal opodatkowane ryczałtem. - Postanowienie naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 26 czerwca 2006 r., nr D-3/415/4/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik prowadzi sprzedaż sukien ślubnych. Czy płacony ryczałt będzie miał zastosowanie również po rozszerzeniu działalności na eksport do USA?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W art. 8 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawodawca zawarł wyłączenia z opodatkowania w tej formie. Przepis ten nie zawiera wyłączenia z opodatkowania przychodów z tytułu eksportu. Ograniczeniem w stosowaniu tej formy opodatkowania jest również rozpoczęcie działalności samodzielnie, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
W konsekwencji rozszerzenie zakresu działalności na sprzedaż sukien ślubnych na eksport do USA w 2006 roku nie jest - zarówno ze względu na przedmiotowy jak i podmiotowy zakres działalności - wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Właściwym w sprawach opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym za dany rok podatkowy, jest naczelnik urzędu skarbowego, według miejsca zamieszkania podatnika. Dla celów podatkowych miejscem zamieszkania osoby fizycznej będzie miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
OPINIA
Ryczałt jest formą opodatkowania skierowaną do osób prowadzących działalność gospodarczą w niewielkim zakresie. Mogą ją wybrać podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z działalności prowadzonej samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro. Ten sam limit kwotowy stosuje się w odniesieniu do sumy przychodów wspólników spółki, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki. Rozszerzenie przedmiotu działalności nie powoduje utraty możliwości opodatkowania w omawianej formie, gdy rodzaj działalności, o który poszerzamy prowadzenie przedsiębiorstwa, nie jest wymieniony wśród enumeratywnie wyliczonych negatywnych przesłanek zastosowania ryczałtu. Podatnicy zmieniający lub poszerzający zakres działalności, aby móc rozliczać się dalej w formie ryczałtu z przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, powinni zatem mieć na uwadze limity kwotowe oraz sprawdzenie, czy rodzaj działalności gospodarczej nie został wyłączony z ryczałtu.

Usługi na rzecz pracodawcy nie wyłączają ryczałtu
Podatnik, rozpoczynając działalność gospodarczą, może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mimo że przed jej rozpoczęciem wykonywał inne czynności na rzecz swojego przyszłego kontrahenta. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 8 maja 2006 r., nr PDG/415-21/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
W roku poprzednim podatnik pracował u jednego ze swoich przyszłych kontrahentów na stanowisku biurowym: specjalista do spraw komutacji i zajmował się informatyczną obsługą urządzeń komputerowych. Obecnie podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności polegającej według PKD na wykonywaniu robót ogólnobudowlanych w zakresie usług konserwacji oraz budowy i modernizacji sieci. Czy rozpoczynając prowadzenie działalności, można skorzystać z formy ryczałtu, jeżeli przed założeniem firmy wykonywano inne czynności dla kontrahenta w ramach stosunku pracy?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu ryczałtem podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych.
OPINIA
Powołany przepis ustanawia karencję dla podatników, którzy będą wykonywać w ramach działalności gospodarczej te same czynności, które były przedmiotem ich obowiązków pracowniczych. Takie brzmienie przepisu oznacza, że ograniczenie to nie powinno mieć zastosowania w sytuacjach, w których podatnik w ramach działalności wykonuje czynności różne od swoich obowiązków pracowniczych. W przedstawionej interpretacji nie powinno być wątpliwości, że czynności te są inne (informatyczna obsługa urządzeń komputerowych a roboty ogólnobudowlane w zakresie usług konserwacji oraz budowy i modernizacji sieci). Takie rozróżnienie nie zawsze jest jednak aż tak bardzo czytelne - może zdarzyć się, że podatnik będzie wykonywał czynności zbliżone do obowiązków pracowniczych. W takich przypadkach uzasadnione będzie potwierdzenie możliwości skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego bądź liniowego opodatkowania z organami skarbowymi.

Opłaty za media nie są przychodem najemcy
Do opodatkowania przychodów z tytułu najmu podatnik nie powinien doliczać opłat za media, które są przeniesione na najemcę, bo nie stanowią one dla podatnika korzyści majątkowej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kraśniku z 25 września 2006 r., nr DP.I 415/19/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik VAT osiąga przychody z tytułu najmu lokalu na cele użytkowe. Opłaca ryczałt. Przychody nie są osiągane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z zawartymi umowami koszty eksploatacji dotyczące energii elektrycznej i gazu przenoszone są na najemcę na podstawie tzw. refaktur, które są sporządzane na podstawie dokumentów źródłowych wystawianych przez poszczególnych dostawców mediów, z tym że energia elektryczna rozliczana jest na podstawie faktycznego zużycia wykazanego licznikiem zainstalowanym do pomiaru jej zużycia w pomieszczeniu zajmowanym przez najemcę, natomiast gaz rozliczany jest procentowo według zajmowanej powierzchni. Opłat tych podatnik nie dolicza do żadnych dodatkowych dopłat z tytułu eksploatacji. Czy podatnik jest zobowiązany doliczać do podstawy opodatkowania ryczałtem te przychody?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku, opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT. Otrzymywany czynsz jest przysporzeniem majątkowym wynajmującego, a tym samym stanowi przychód w rozumieniu podatkowym.
W omawianym przypadku najemca zgodnie z zawartymi umowami zobowiązany jest do ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją lokalu w wysokościach określonych na tzw. refakturach wystawianych przez podatnika (zgodnie z fakturami obciążającymi wynajmującego, wystawionymi przez dostawców). W związku z tym - skoro najemca pokrywa koszty związane z eksploatacją przedmiotu najmu - opłaty te nie powodują przysporzenia majątkowego i nie stanowią przychodu wynajmującego.
Podstawą uzyskiwania przychodów z najmu jest fakt zawarcia stosownej umowy między stronami. Strony określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe, natomiast wydatki (opłaty) ponoszone przez najemcę, a związane z przedmiotem najmu nie są składnikami przychodu osiąganego z najmu, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się bowiem w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.
Zatem opłaty ponoszone przez najemcę związane z eksploatacją wynajmowanego lokalu (energia elektryczna, gaz) - regulowane przez najemcę w oparciu o wystawione przez podatnika refaktury - nie stanowią dla podatnika przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
OPINIA
Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kraśniku jest w pełni zbieżna z wcześniejszymi interpretacjami dotyczącymi kwestii, jaka część opłat ponoszonych przez najemcę stanowi u wynajmującego przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem. Z kodeksu cywilnego wynika, że przez umowę najmu, podnajmu, wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Podstawą powstania przychodów z tytułu najmu jest więc zawarcie pomiędzy stronami umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym tworzy przychód w rozumieniu podatkowym. Organy stoją natomiast na stanowisku, że składnikiem przychodu osiągniętego z najmu przez wynajmującego nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Przykładowo mogą to być opłaty związane z lokalem, takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media i inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu telefonicznego zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy, jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego. Zdaniem organów podatkowych, przychód w rozumieniu ustawy o podatku zryczałtowanym powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majątkowe. Pogląd ten należy uznać za zasadny.

Ulgę uczniowską można odliczyć także od ryczałtu
Przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku z dochodu z działalności gospodarczej, jak i od ryczałtu obliczonego od przychodów z najmu. - Postanowienie naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu z 19 czerwca 2006 r., nr 1424/2150/4111/415/36/06.
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
W trakcie działalności prowadzonej w latach 1986-2004 podatniczka szkoliła uczniów i z tego tytułu otrzymała ulgi uczniowskie. Ulgi te zostały częściowo wykorzystane, ale na dzień 1 stycznia 2005 r. podatniczce pozostała jeszcze ulga do odliczenia. Podatniczka obecnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz uzyskuje przychód z najmu, opodatkowany ryczałtem. Czy przysługującą ulgę uczniowską można odliczyć zarówno od podatku od dochodu z działalności gospodarczej, jak i zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodów z najmu?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Z dniem 1 stycznia 2004 r. zlikwidowana została ulga z tytułu szkolenia uczniów polegająca na obniżeniu podatku dochodowego, tzw. ulga uczniowska. Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Podatnicy mogą korzystać z ulgi uczniowskiej na zasadzie praw nabytych.
Podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. Zatem podatnicy, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po 31 grudnia 2003 r., mają prawo do obniżenia podatku, pod warunkiem że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego w formie ryczałtu lub w formie karty podatkowej.
Na podstawie art. 27c ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. podatnicy, uzyskujący przychody wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 3, mogą korzystać z ulgi polegającej na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów. Ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniających w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego.
Z zacytowanego przepisu wynika wprost, że prawo do nabycia ulgi uczniowskiej przysługuje wyłącznie osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników oraz spełniającym pozostałe warunki określone w ustawie.
Ze wskazanych przepisów nie wynika jednak, że ustawodawca wprowadził ograniczenie do możliwości odliczenia już przyznanej ulgi uczniowskiej tylko i wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Należy więc stwierdzić, że o kwotę ulgi uczniowskiej można pomniejszyć nie tylko należny podatek od dochodów z działalności gospodarczej, ale również podatek należny od dochodów z innych źródeł. Podatnik, któremu przyznano ulgę uczniowską, nabywa bowiem prawo do jej realizacji niezależnie od źródła przychodów.
W omawianej sprawie podatniczka ma zatem prawo do obniżenia o przyznaną ulgę uczniowską podatku należnego od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz należnego ryczałtu od przychodów z najmu.
OPINIA
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które do 31 grudnia 2003 r. nabyły prawo do odliczenia od podatku z tytułu tzw. ulgi uczniowskiej, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata przed 2004 rokiem, mają prawo do kontynuacji tych odliczeń w latach następnych. Odliczenia te mogą być dokonywane od podatku obliczonego na zasadach ogólnych (tj. według skali progresywnej ze stawkami 19-, 30- i 40-proc.), o ile kwoty te nie pomniejszyły podatku opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Należy zwrócić również uwagę, że żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi, że odliczeń z tego tytułu można dokonywać wyłącznie od podatku obliczonego od dochodu uzyskanego w ramach działalności gospodarczej. Tym samym obniżce ze wspomnianego tytułu może podlegać każdy podatek danej osoby, obliczony według skali, niezależnie od źródła przychodu, którego on dotyczy. Wynika to z faktu, że kryterium prowadzenia działalności gospodarczej dotyczy momentu nabycia prawa do tej ulgi, a nie okresu faktycznego jej wykorzystywania.

Podatnik zachowa prawo do formy opodatkowania
Podatnik po rozwiązaniu umowy o pracę, jako osoba kontynuująca działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, zachowa prawo do opodatkowania przychodów z tej działalności w formie zryczałtowanej. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 10 kwietnia 2006 r., nr PB/OPD/415-22/06/MC
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik od 1 marca 2004 r. prowadzi działalność w zakresie instalacji urządzeń elektrycznych, z której przychody opodatkowane są w formie ryczałtu. Obecnie podatnik zamierza wykonać czynności wchodzące w zakres jego działalności, w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy. Podatnik w czasie trwania umowy o pracę nie zamierza zawieszać ani likwidować prowadzonej działalności. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę i prowadząc nadal działalność gospodarczą, podatnik straci prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatku zryczałtowanym, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się, co do zasady, do podatników:
- opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy,
- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalność gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
- podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych,
- rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Powołany art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym ma zastosowanie do podatników rozpoczynających działalność, którzy w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności gospodarczej podatnika.
W omawianej sytuacji podatnik nie jest osobą rozpoczynającą działalność, a umowa o pracę, w ramach której będzie świadczył usługi, których zakres jest tożsamy z zakresem prowadzonej działalności, zostanie zawarta po upływie prawie dwóch lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym nie mają zastosowania art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku. Tym samym po rozwiązaniu umowy o pracę (z dniem ukończenia pracy) podatnik świadcząc dotychczasowe usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie utraci prawa do opodatkowania przychodów ryczałtem.
OPINIA
Naczelnik urzędu skarbowego w omawianym postanowieniu uznał, że przepis ograniczający sposób opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dotyczy tylko osób rozpoczynających działalność, a nie podatników, którzy tę działalność kontynuują. Należy jednak zauważyć, że może istnieć wątpliwość co do brzmienia przepisu określającego moment utraty przez podatnika prawa do opodatkowania działalności ryczałtem. Artykuł 8 ust. 2 zdanie drugie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje bowiem, że podatnik traci prawo do ryczałtu, jeśli uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek na zasadach ogólnych. Wątpliwości może budzić to, czy prawo do ryczałtu traci tylko podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym czy także podatnik ją kontynuujący. Wykładnia celowościowa i systemowa tego przepisu prowadzi jednak do wniosku, że mowa jest tutaj o podatniku rozpoczynającym działalność gospodarczą, który utraci prawo do opodatkowania ryczałtem wtedy, jeśli w roku podatkowym, w którym zaczął prowadzić działalność, uzyska przychody od byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Można prowadzić firmę na ryczałcie i być pracownikiem
Prowadzona od 1996 roku działalność gospodarcza może pozostać opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych pomimo rozpoczęcia od 2006 roku świadczenia usług na rzecz pracodawcy w tym samym zakresie. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z 2 marca 2006 r., nr PB/OPD/415-20/06/AR
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD
Podatnik od 1996 roku prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług montersko-spawalniczych. Przychody uzyskiwane z tej działalności opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 6 stycznia 2006 r. podatnik jest zatrudniony jako monter urządzeń okrętowych i wykonuje takie same czynności, jakie wykonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pomimo zawartej umowy o pracę, działalność gospodarcza będzie kontynuowana. Czy mimo zawartej w dniu 6 stycznia 2006 r. umowy o pracę, przychody z działalności gospodarczej mogą pozostać opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
ODPOWIEDŹ URZĘDU
Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym rozdziału 2 regulującego zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Podatnik w ramach stosunku pracy wykonuje czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, jednak nie jest on podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą samodzielnie lub w formie spółki, gdyż działalność tę rozpoczął w 1996 roku, a więc jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia u obecnego pracodawcy. Z tego też względu podatnik nie jest podmiotem, którego dotyczy cytowany art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku zryczałtowanym dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a zatem przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług montersko-spawalniczych może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
OPINIA
Interpretacja naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie jest korzystnym sygnałem dla podatników, którzy opodatkowując dochody z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zawierają jednocześnie umowę o pracę. W opinii naczelnika warunki przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, odnoszące się do takich sytuacji, dotyczą wyłącznie podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Oznacza to, że podatnicy, którzy przed podjęciem zatrudnienia prowadzili działalność gospodarczą (samodzielnie lub w formie spółki), w ramach której wykonywali czynności tożsame z czynnościami, jakie mają wykonywać w ramach umowy o pracę, mają prawo do opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja ta wskazuje, że konstrukcja zawarta w przepisach o ryczałcie ewidencjonowanym jest odmienna od tej, którą przewiduje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej liniową - 19-proc. stawką. W tym drugim przypadku bowiem warunki wyboru liniowej stawki dotyczą zarówno podatników rozpoczynających, jak i kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej.

Opracowała Ewa Matyszewska

Gazeta Prawna Nr 15/2007 [Dodatek: Tygodnik Podatkowy] z dnia 2007-01-22
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA