| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Jak rozliczać szkolenia dla pracowników

Ponoszone przez firmę wydatki na szkolenia dla pracowników mogą być zaliczone do jej kosztów uzyskania przychodu. Z kolei dla pracowników opłacone przez pracodawcę np. egzaminy związane z kursem pozwalającym zdobyć kwalifikacje związane z wykonywaną pracą nie są przychodem.

Ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem dochodowym wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych (art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 
Odrębnymi przepisami określającymi zakres świadczeń przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe są przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r., zgodnie z którymi zakład pracy może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie szkolnej na podstawie skierowania lub bez skierowania dodatkowe świadczenia, a w szczególności: zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych, pokryć opłaty za naukę pobierane przez szkołę, udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.
 
Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem umowę, w której strony mogą swobodnie ustalić zakres świadczeń wymienionych powyżej. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracownika lub przerwanie nauki może spowodować roszczenie pracodawcy o zwrot poniesionych kosztów.
 
W przypadku pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, o ile umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej: zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu, urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy.
 
Wymienione wyżej świadczenia przyznawane pracownikom nie są, jak wskazano wyżej, opodatkowane, jak również nie są uwzględniane w podstawie wymiaru składek ZUS.
 
Koszty ponoszone przez pracodawcę na szkolenie pracowników w formach szkolnych, jak i pozaszkolnych, stanowią koszty uzyskania przychodu, ponieważ są to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz nie zostały one wymienione zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i osób prawnych w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.
 
Wydatki ponoszone przez pracodawcę na kształcenie lub dokształcenie pracowników zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
 
Do kosztów szkolenia pracowników zalicza się między innymi wymienione wyżej świadczenia w przypadku podnoszenia kwalifikacji w formach szkolnych jaki i pozaszkolnych, jak również inne świadczenia niewymienione w rozporządzeniu.
 
 
KRZYSZTOF SŁAPCZYŃSKI
prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu
 
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 12 ust. 1 i art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK