| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Stosownie do obowiązujących uregulowań prawnych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przewłaszczone w celu zabezpieczenia wierzytelności, dokonuje dotychczasowy właściciel. Uregulowanie to ma odpowiednie zastosowanie do umowy pożyczki oraz umowy kredytu. W takim przypadku odpisów dokonuje dotychczasowy właściciel, w tym pożyczkobiorca lub kredytobiorca.
Przykład
Spółka jawna dokonała zakupu maszyny do produkcji granulatu. Zakup maszyny został sfinansowany kredytem bankowym. W umowie kredytowej zastrzeżono, że własność maszyny będzie przysługiwała spółce jawnej dopiero po spłaceniu kredytu. W tym przypadku spółka jawna ma jednak prawo do wpisania nabytej maszyny do prowadzonej ewidencji środków trwałych. Spółka może także obliczać odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej maszyny. Odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.
W odniesieniu do podatników opodatkowanych na mocy u.p.d.o.f. przepisy przewidują, że w przypadku gdy tylko część nieruchomości jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, to odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości w takiej części, która odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości. Powyższe uregulowanie ma także odpowiednie zastosowanie w przypadku budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, a także w przypadku wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości (nie w ramach działalności gospodarczej).
Przykłady
Podatnik jest właścicielem kilkupiętrowej nieruchomości o łącznej powierzchni 1200 m2. Na parterze budynku podatnik prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy. Powierzchnia parteru wynosi 350 m2. W tym przypadku podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu od 29,17 proc. wartości początkowej budynku (350 x 100 : 1200).
Trzej wspólnicy w spółce cywilnej są właścicielami w równych częściach wynajmowanej w całości kamienicy. W tym przypadku odpis amortyzacyjny od wartości początkowej kamienicy stanowi koszt uzyskania przychodu z najmu, u każdego podatnika w 1/3 części odpisu naliczonego od całej wartości początkowej kamienicy.
5.4. Zasady amortyzacji majątku trwałego na potrzeby podatku dochodowego
Obowiązujące przepisy ustaw podatkowych wyodrębniają kilka podstawowych zasad związanych z procesem dokonywania odpisów amortyzacyjnych od posiadanego majątku trwałego. Jest to:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK