| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Na mocy przepisów ustawowych, podmioty, które powstały w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia innych podmiotów, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów. Podatnicy ci kontynuują także metodę amortyzacji, jaka była przyjęta przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony.
Przykład
W maju 2004 r. zmieniona została umowa spółki jawnej w ten sposób, że wspólnicy postanowili o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. Po zarejestrowaniu spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym podmiot ten rozpoczął swój byt prawny przejmując m.in. majątek spółki jawnej. Jeżeli nowo zawiązana spółka z o.o. będzie wykorzystywała do prowadzonej działalności środki trwałe przejęte od spółki jawnej, to powinna kontynuować zasady amortyzacji i dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych w ramach ciągłości w prowadzonej ewidencji środków trwałych.
Przepisy prawne przewidują, że podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może jednak przekroczyć wartości tych odpisów, która przypada za okres od wprowadzenia ich do ewidencji (wykazu) do końca tego roku podatkowego. Jednostka gospodarcza ma zatem w tym wypadku dowolność co do sposobu ujęcia dokonywanych odpisów jako kosztu uzyskania przychodu. Jednak bez względu na metodę naliczania amortyzacji odpis amortyzacyjny stanowiący koszt uzyskania przychodu powinien być taki sam. Powyższe rozwiązanie obowiązuje zarówno w zakresie odpisów amortyzacyjnych dokonywanych metodą liniową, jak też metodą degresywną.
Przykłady
Środek trwały został wprowadzony do ewidencji 31 grudnia 2003 r. Odpisy amortyzacyjne są dokonywane od 1 stycznia 2004 r. Wartość początkowa środka trwałego wynosi 100 000 zł. Stawka amortyzacyjna 20 proc.
Roczna wysokość odpisów amortyzacyjnych w 2004 r. wynosi 20 000 zł (100 000 zł x 20%). Miesięczna wysokość odpisów amortyzacyjnych w 2004 r. wynosi 1667 zł (20 000 zł : 12 miesięcy). Odpis kwartalny za I, II, III, IV kwartał wynosi 5000 zł (20 000 zł : 4).
Osoba prawna wprowadziła do ewidencji środków trwałych zakupiony środek trwały 3 lutego 2004 r. Wartość początkowa środka trwałego wyniosła 200 000 zł. Stawka amortyzacyjna w skali roku wynosi 10 proc. Rok podatkowy jest równy kalendarzowemu. Obliczenie wysokości odpisu amortyzacyjnego za 10 miesięcy przedstawia się w następujący sposób: 200 000 zł x 10%. = 20 000 zł : 12 miesięcy x 10 miesięcy = 16 667 zł. Odpis miesięczny wynosi 1667 zł (16 667 zł : 10 miesięcy). W pierwszym kwartale odpis wynosi 1667 zł, w drugim – 5000 zł, w trzecim – 5000 zł, w czwartym – 5000 zł. Suma odpisów kwartalnych wynosi 16 667 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »