| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Amortyzacja podatkowa i bilansowa

Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne są najczęściej najbardziej wartościowymi składnikami majątku firmy. Oznacza to, że dokonywane przez jednostkę odpisy amortyzacyjne bardzo istotnie wpływają zarówno na wynik finansowy, jak i na podstawę opodatkowania. Jednocześnie należy być świadomym różnic między amortyzacją dokonywaną dla celów bilansowych a amortyzacją podatkową. Ta pierwsza powinna w możliwie wierny sposób odzwierciedlać zużycie składników majątku i ich aktualną wartość. Amortyzacja podatkowa nie musi spełniać tego celu - ważne jest jedynie, aby była dokonywana zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT i ustawie o CIT. A ponieważ przepisy podatkowe pozostawiają podatnikom znaczną swobodę w wyborze metod i stawek amortyzacyjnych, podatnicy mogą za ich pomocą kształtować - w pewnych granicach - wysokość podstawy opodatkowania. Zwykle przedsiębiorcy starają się jak najbardziej skrócić okres amortyzacji podatkowej. Jest to działanie racjonalne - ale pod warunkiem, że firma osiąga dochód. Jeżeli firma ponosi stratę, to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu amortyzacji. W ten sposób koszty mogą zostać "przesunięte" na następne lata. Dlatego warto dokładnie przemyśleć i zaplanować koszty amortyzacji w podatkowym budżecie przedsiębiorstwa. Stanowią one bowiem jeden z najistotniejszych elementów polityki podatkowej firmy.

Podatnik nabył środek trwały za 2000 zł. Przed oddaniem środka trwałego do używania poniósł nakłady związane z jego ulepszeniem. Wydatki te wyniosły 1450 zł. Poniesione wydatki zwiększają wartość początkową środka trwałego, jako nakłady poniesione na przystosowanie składnika majątku do stanu zdatnego do użycia. Łączna wartość zakupu i dodatkowych wydatków nie przekracza jednak kwoty 3500 zł. Podatnik może zatem zaliczyć składnik majątku do środków trwałych i dokonać jednorazowej amortyzacji lub obliczać odpisy amortyzacyjne na zasadach ogólnych. Podatnik może także zaliczyć poniesione wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w dacie poniesienia.
7.2. Metoda liniowa
Na mocy obowiązujących przepisów podatnicy są zobowiązani do wyboru jednej z metod amortyzacji dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Wybraną metodę amortyzacji należy stosować do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W trakcie dokonywania amortyzacji nie jest możliwa zmiana metody amortyzacji. Nie można zatem przejść z metody liniowej na degresywną lub odwrotnie.
Liniowa metoda amortyzacji składników majątku trwałego jest podstawową metodą amortyzacji. Jest to metoda amortyzacji równomiernej. Przy tej metodzie występuje stała podstawa naliczania odpisu amortyzacyjnego.
Metoda liniowa polega na tym, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w równych ratach co miesiąc. W całym okresie amortyzacji podstawa obliczenia odpisów amortyzacyjnych jest określona przez wartość początkową środka trwałego z przyjęcia do używania. Wartość taka może być dodatkowo powiększona o ewentualne wydatki poniesione na ulepszenie.
W przypadku metody liniowej miesięczną stawkę amortyzacji można obliczyć według wzoru:
gdzie: A – miesięczna rata amortyzacyjna, W – wartość początkowa środka trwałego, P – procentowa stawka amortyzacyjna.
Należy jednak pamiętać, że od ogólnej zasady amortyzacji metodą liniową przewidziane zostało odstępstwo w przypadku środków trwałych użytkowanych sezonowo. A mianowicie odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane tylko za okres jego wykorzystywania. W takim przypadku miesięczną ratę amortyzacyjną można obliczyć według wzoru:
gdzie: A – miesięczna rata amortyzacyjna, W – wartość początkowa środka trwałego, P – procentowa stawka amortyzacyjna, M – liczba miesięcy wykorzystywania środka trwałego w ciągu roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »