| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Deklaracje podatkowe

Deklaracje podatkowe

Formularz PIT-8S
PIT-8S to informacja o wysokości wypłaconego stypendium. Obowiązek sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium nakłada na płatników art. 35 ust. 10 u.p.d.o.f., zgodnie z którym płatnicy stypendiów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b tej ustawy, muszą sporządzić w trzech egzemplarzach według ustalonego wzoru, odrębnie dla każdego podatnika, informację o wysokości wypłaconego stypendium. Następnie muszą oni taką informację przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, z wyjątkiem wynikającym z art. 37 u.p.d.o.f. Ten ostatni dotyczy płatników wymienionych w art. 35 u.p.d.o.f. Artykuł 35 ust. 1 u.p.d.o.f. przewiduje, że do poboru zaliczek miesięcznych od wypłacanych przez nie stypendiów jako płatnicy są obowiązane m.in. jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne.
Artykuł 37 u.p.d.o.f. przewiduje, że jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają tacy płatnicy, złoży płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru (oświadczenie PIT-12), które traktuje się na równi z zeznaniem, rozliczenia rocznego dokonuje za podatnika płatnik. Wówczas sporządza on deklarację PIT-40.
Do sporządzenia informacji PIT-8S jesteśmy zobowiązani, jeżeli wypłacamy stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez fundacje lub stowarzyszenia na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych.
Stypendia te zwolnione są z podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. Nadwyżka ponad tę kwotę podlega już opodatkowaniu, a płatnik odprowadza od niej zaliczkę na podatek dochodowy. Ustawa o PIT przewiduje, że wspomniane zwolnienie stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu (z pewnymi wyjątkami, o których przy opisie formularza oświadczenia PIT-2A).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK