| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Na podstawie powyższych regulacji należy stwierdzić, iż pomimo że wydanie towaru lub wykonanie usługi nastąpiło w ciągu siedmiu dni od dnia otrzymania zaliczki, tych dwóch zdarzeń nie można fakturować jedną fakturą. Ponadto należy zaznaczyć, iż przepis § 17 rozporządzenia określa szczegółowo dane, które powinna zawierać:
– faktura dokumentująca zaliczkę (w tym każdą kolejną)
– faktura wystawiona po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, jeżeli wcześniej były pobierane zaliczki (…)7.
16. Brak wymogu zamieszczania numeru NIP na fakturach
W przypadku wystawiania faktur:
• na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych,
• nabywcom eksportowanych towarów,
• uprawnionym przedstawicielstwom dyplomatycznym i urzędom konsularnym oraz członkom personelu tych przedstawicielstw i urzędów, a także innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,
• nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż: energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych,
faktury te mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej nabywcy (§ 14 rozporządzenia).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
Jak wynika z powyższej regulacji, podatnik może, ale nie musi wystawić dla osoby fizycznej fakturę potwierdzającą dokonanie sprzedaży. Ma natomiast obowiązek wystawienia faktury, jeżeli osoba fizyczna tego zażąda. W jakiej formie żądanie to powinno być sprecyzowane, nie zostało przez przepisy ustawy o VAT ani rozporządzenia określone. Należy zatem przyjąć, iż żądanie to może być wyrażone w sposób zrozumiały dla obu stron, tj. sprzedającego i nabywającego określony towar lub usługę.
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium Polski oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa nowych środków transportu w każdym przypadku musi być potwierdzona fakturą.
Przykład
Podatnik ewidencjonuje sprzedaż towarów za pomocą kasy fiskalnej. Kupujący przedstawił podatnikowi paragon z kasy fiskalnej i po miesiącu od dnia dokonania zakupów zażądał od podatnika wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż tych towarów. Podatnik ma więc wątpliwość, czy po upływie miesiąca od daty dokonania takiej sprzedaży ma obowiązek wystawienia faktury dla klienta (osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej)?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »