| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

2.1.7. Ubezpieczenia
Ubezpieczenie majątkowe obejmuje mienie, przez które należy rozumieć własność i ogół innych praw majątkowych. Ubezpieczeniem majątkowym obejmuje się także odpowiedzialność cywilną ubezpieczającego (ubezpieczonego). W praktyce gospodarczej zawierane są także umowy, w których ubezpieczeniem obejmuje się zobowiązania pieniężne ubezpieczającego (ubezpieczonego), wynikające z ewentualnej szkody wyrządzonej przez niego innemu podmiotowi.
Ubezpieczenia osobowe dotyczą skutków zdarzeń losowych, związanych z osobą ubezpieczającego (ubezpieczonego). Zawierane są także umowy na wypadek śmierci albo o dożycie określonego wieku.
Od podatku zwolnione zostały w całości kwoty wypłacane przez instytucje ubezpieczeniowe, otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Zwolnienie nie dotyczy jednak:
1) odszkodowań wypłacanych przedsiębiorcom za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach ogólnych lub liniowo,
2) dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia (art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f.).
Zwolnieniem nie są także objęte wypłaty z ubezpieczenia społecznego.
2.1.8. Inne odszkodowania
Od podatku zwolnione są odszkodowania otrzymane na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych wypłacone osobom poszkodowanym na skutek działań wojennych w Kuwejcie (art. 21 ust. 1 pkt 106 ustawy o p.d.o.f.).
2.2. Wygrane, nagrody, prezenty
2.2.1. Gry
Przepisy dotyczące wygranych w grach losowych dzielą zwolnienie według rodzaju gier. Ich katalog zawarty został w ustawie z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 z późn.zm.).
Grą losową jest gra o wygrane pieniężne lub rzeczowe, której wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Ustawa określa zatem trzy przesłanki, które muszą być spełnione łącznie, aby dana „gra” została uznana za grę losową w rozumieniu tej ustawy:
1) wygrane pieniężne lub rzeczowe,
2) uzależnienie wyniku od przypadku,
3) określenie warunków gry w regulaminie.
Do gier losowych zalicza się:
1) gry liczbowe, w których wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników, a wysokość wygranych zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »