| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Czy dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku

Czy dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku

Dziecku naszej pracownicy dofinansowaliśmy ze środków obrotowych firmy wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Dziecko ma 14 lat. Na potwierdzenie wykupionych wczasów pracownica przedstawiła formularz rezerwacji wydrukowany z Internetu. Rolnik odmówił natomiast wydania rachunku, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy to dofinansowanie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym a PIT


ODPOWIEDŹ

W przedstawionych okolicznościach dofinansowanie dla dziecka pracownika do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie korzysta ze zwolnienia od podatku.


UZASADNIENIE

Wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18. Dofinansowanie do tych form wypoczynku jest zwolnione:

• bez limitu - jeżeli zostało udzielone ze środków zakładowego funduszu socjalnego,

• do kwoty 760 zł w roku podatkowym - jeżeli zostało udzielone z innych źródeł.

Jednym z warunków zwolnienia jest to, że wypoczynek powinien być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie. Organy podatkowe przyjmują, że ma to być podmiot, który świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bądź zajmuje się statutowo tego typu działalnością.

Wykupienie wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie spełnia przedstawionego warunku, jeżeli rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie organizowania wypoczynku. Tym samym dofinansowanie dla dziecka pracownika do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie korzysta ze zwolnienia od podatku.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 888

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Monitor Księgowego
VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »