reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Czy dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku

Czy dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym jest zwolnione od podatku

Dziecku naszej pracownicy dofinansowaliśmy ze środków obrotowych firmy wczasy w gospodarstwie agroturystycznym. Dziecko ma 14 lat. Na potwierdzenie wykupionych wczasów pracownica przedstawiła formularz rezerwacji wydrukowany z Internetu. Rolnik odmówił natomiast wydania rachunku, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy to dofinansowanie jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Dofinansowanie do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym a PIT


ODPOWIEDŹ

W przedstawionych okolicznościach dofinansowanie dla dziecka pracownika do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie korzysta ze zwolnienia od podatku.


UZASADNIENIE

Wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18. Dofinansowanie do tych form wypoczynku jest zwolnione:

• bez limitu - jeżeli zostało udzielone ze środków zakładowego funduszu socjalnego,

• do kwoty 760 zł w roku podatkowym - jeżeli zostało udzielone z innych źródeł.

Jednym z warunków zwolnienia jest to, że wypoczynek powinien być zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie. Organy podatkowe przyjmują, że ma to być podmiot, który świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, bądź zajmuje się statutowo tego typu działalnością.

Wykupienie wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie spełnia przedstawionego warunku, jeżeli rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie organizowania wypoczynku. Tym samym dofinansowanie dla dziecka pracownika do wczasów w gospodarstwie agroturystycznym nie korzysta ze zwolnienia od podatku.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 888

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Monitor Księgowego
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama