reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podatek należny może być naliczonym

Czy podatek należny może być naliczonym

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczymy usługi, których cena dotowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa. W czerwcu na nasze konto wpłynęła kwota dotacji. Przyjęliśmy, że do otrzymanej dotacji stosuje się stawkę właściwą dla dotowanej usługi, a obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu otrzymania pieniędzy. Czy podatek należny od uzyskanej dotacji jest jednocześnie podatkiem naliczonym?

NIE. W przypadku otrzymanej dotacji podatek należny nie stanowi podatku naliczonego.
W podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji, dopłat itp. powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego zaliczką na poczet przyznanej kwoty obowiązek podatkowy powstaje w tej części.
Opodatkowaniu podlegają jedynie dotacje związane bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi, dlatego też otrzymana dotacja powinna zostać opodatkowana stawką właściwą dla dotowanego towaru lub usługi. Kwotę otrzymanej dotacji trzeba traktować jako wartość brutto, w której zawarta jest kwota podatku należnego. Warto przy tym pamiętać, że obrót zmniejsza się o kwoty zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji istnieje obowiązek wystawienia faktury wewnętrznej, natomiast nie ma obowiązku sporządzania dokumentu potwierdzającego otrzymanie dotacji. Wystarczającym dowodem jest w tym przypadku decyzja o przyznaniu dotacji i wyciąg bankowy, z którego wynika data uznania rachunku.
Należy jednak zaznaczyć, że istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji zawierających m.in. dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, jak również inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
W myśl obowiązujących przepisów, kwotę podatku naliczonego stanowi przede wszystkim suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty). W przypadku importu, podatkiem naliczonym jest suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Podatek należny obniża się także o zryczałtowany zwrot podatku, w przypadku nabycia produktów rolnych.
Podatkiem naliczonym jest ponadto kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatek należny z tytułu dotacji nie mieści się w żadnej z tych kategorii, zatem nie można go traktować jako podatku naliczonego.
PODSTAWA PRAWNA
• Artykuł 29 ust. 1, art. 19 ust. 21, art. 106 ust. 7, art. 109 ust. 3, art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Iwona Gibalska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama