| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługi pośrednictwa na rzecz zagranicznego kontrahenta

Jak opodatkować usługi pośrednictwa na rzecz zagranicznego kontrahenta

Świadczę usługi pośrednictwa w zakresie dostawy towarów z Niemiec do Polski. Usługi pośrednictwa wykonuję na rzecz niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej. Wynagrodzenie otrzymywane z tego tytułu otrzymuję w formie prowizji. Moje pytanie dotyczy sposobu rozliczenia i udokumentowania tej transakcji.

Miejsce opodatkowania: W przypadku usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów z Niemiec do Polski, świadczonych przez polskiego podatnika, miejscem opodatkowania tych usług będzie terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta będzie uznana za niepodlegającą opodatkowaniu.
 
W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności.
Ponadto w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przewidziano szczególną zasadę ustalania miejsca świadczenia dla usług pośrednictwa związanych z dostawą towarów. Stosownie do przepisu § 4 ust. 1 powołanego rozporządzenia w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów. Natomiast miejscem dostawy towarów w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
W sytuacji opisanej przez Czytelnika miejscem opodatkowania świadczonych przez niego usług będzie zatem terytorium Niemiec, według prawa tam obowiązującego. W Polsce usługa ta będzie uznana za niepodlegającą opodatkowaniu.
W przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów.
W przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT (zgodnie z art. 97 ust. 10 i 11 ustawy o VAT) lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usługi (zgodnie z § 4 ust. 1 cytowanego rozporządzenia wykonawczego) – miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Potwierdzenie dokonanej transakcji, zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o VAT, powinno być udokumentowane fakturą VAT. Faktura ta powinna zawierać dane określone w § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
Ewa Michalak
Podstawy prawne
• ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 17, poz. 150
• rozporządzenie Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971


Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Darowizny, spadki, testamenty12.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »