| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zwrot kosztów zastępstwa procesowego jest opodatkowany VAT

Czy zwrot kosztów zastępstwa procesowego jest opodatkowany VAT

Sąd zasądził na naszą rzecz kwotę X tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Dłużnik twierdzi, że muszę mu wystawić fakturę VAT na zwrot kosztów zastępstwa procesowego, które według niego są kwotą brutto. Czy stanowisko dłużnika jest słuszne? Jeżeli tak, to proszę o podanie symbolu PKWiU oraz stawki VAT dla tego rodzaju kosztów.

 
Stanowisko dłużnika jest błędne. Przekazanie kwoty pieniężnej tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
 
Za świadczenie usług należy uznać każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Przy tym za świadczenie nie należy uważać samej zapłaty (przekazywania środków pieniężnych), lecz wykonanie określonej czynności, powstrzymanie się od niej itp. W opisanym przypadku nie mamy zatem do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu.
•  art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
Stanisław Szyszka
specjalista w zakresie VAT


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »