| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Cel dotacji a jej opodatkowanie

Cel dotacji a jej opodatkowanie

Czy otrzymana przez muzeum dotacja na zainstalowanie klimatyzacji w obiekcie muzealnym podlega opodatkowaniu VAT?

Odpowiadając na to pytanie należy uwzględnić treść art. 29 ust. 1 ustawy o VAT oraz postanowienia artykułu 11(A)(1)(a) VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, w myśl którego na terytorium kraju podstawę opodatkowania stanowi, w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług – wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu tych czynności, włączając subwencje bezpośrednio związane z ich ceną.
W związku z tym należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będą podlegały wszystkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i dopłaty, a jedynie te, których otrzymanie wpływa bezpośrednio na stosowaną przez podatnika cenę towaru lub usługi. Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Opodatkowaniu będzie więc podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach. Przykładem dotacji podlegających opodatkowaniu mogą być dopłaty do ceny leków, dopłaty do usług przewozu osób. Otrzymanie dotacji (dopłat) przez podatnika w tych przypadkach umożliwia mu stosowanie niższej ceny.
Nie będą więc podlegały opodatkowaniu te dotacje, które służą pokryciu kosztów działalności podatnika (albo jak w przedstawionym pytaniu – modernizacji obiektu muzealnego), a związek tego dofinansowania ma jedynie pośredni związek z ze stosowanymi przez niego cenami, to otrzymane dofinansowanie nie zwiększa podstawy opodatkowania. Jednak należy pamiętać, iż w przypadku otrzymania przez podatnika dotacji na pokrycie całości lub części kosztów, niezbędna jest każdorazowo szczegółowa analiza relacji pomiędzy warunkami otrzymania dotacji a wpływem otrzymanej dotacji na cenę określonego świadczenia.

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »