| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji

Jak rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji

Spółka akcyjna dokonała zakupu obligacji banku. Za uzyskane ze sprzedaży obligacji środki spółka zakupiła za pośrednictwem maklera akcje innego banku, które następnie sprzedała z zyskiem również za pośrednictwem biura maklerskiego. Czy dochód uzyskany ze zbycia akcji powinien być opodatkowany oddzielnie czy łącznie ze wszystkimi przychodami spółki? Zyski ze sprzedaży obcych akcji zostały zaksięgowane na przychodach finansowych i doliczone do przychodów, a następnie wykazane w zeznaniu CIT-8 w łącznej wartości przychodów. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Postępowanie spółki jest prawidłowe
Przychody z odpłatnego zbycia akcji stanowią „normalny” przychód podatnika podatku dochodowego od osób prawnych (jest to zatem nieco inna sytuacja od obowiązującej na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych, gdzie przychody te zaliczane są do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych). Oznacza to, że przychód uzyskany ze zbycia przedmiotowych akcji rozliczany jest łącznie z pozostałymi przychodami spółki.
Wysokość tego przychodu ustala się zgodnie z art. 14 ust. 1 updop. Z przepisu tego wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.
Kosztem uzyskania tego przychodu są z kolei wydatki spółki na objęcie przedmiotowych akcji. Co istotne – wydatki te są kosztem uzyskania przychodu spółki dopiero w momencie zbycia przedmiotowych akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop).
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że spółka prawidłowo rozliczyła uzyskane przychody, wykazując je w zeznaniu CIT-8 w łącznej wysokości przychodów (wcześniej zaś winny być wykazane w comiesięcznej deklaracji CIT-2).
•   art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »