reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób dokonać korekty kwoty należności na fakturze

W jaki sposób dokonać korekty kwoty należności na fakturze

Proszę o wyjaśnienie, w jaki sposób skorygować na fakturze VAT błędnie wpisaną kwotę należności ogółem, wyrażoną słownie. Kwota wyrażona cyframi jest prawidłowa.

 
W przypadku takim konieczne jest wystawienie faktury korygującej. Nie jest możliwa naprawa błędu za pomocą noty korygującej. Kwota należności ogółem (wyrażona cyframi i słownie) została wymieniona w § 12 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia o fakturach, która to pozycja nie może być korygowana notą korygującą (por. § 21 ust. 1 rozporządzenia).
Zasady wystawienia takiej faktury korygującej określają przepisy § 20 rozporządzenia o fakturach. Faktura taka powinna zawierać:
– numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
– dane zawarte na fakturze oryginalnej określone w § 12 ust. 1 pkt 1–3 rozporządzenia (dotyczy to danych sprzedawcy i nabywcy oraz daty dokonania sprzedaży i numeru kolejnego faktury zawierającej pomyłkę),
– kwotę podaną w omyłkowej wysokości oraz kwotę w wysokości prawidłowej (z wyjaśnieniem, że błąd dotyczy tylko kwoty wyrażonej słownie).
Na marginesie należy wskazać, że błąd powyższy należy zaliczyć do tzw. „błędów mniejszej wagi”, a więc do błędów, które nie wpływają na „moc odliczeniową” faktury.
• § 12, 20 i 21 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 97, poz. 971
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama