reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Powstanie przychodów z podnajmu

Powstanie przychodów z podnajmu

Spółka jawna podnajmuje swemu kontrahentowi pomieszczenia biurowe i magazynowe. Zgodnie z umową czynsz z tytułu podnajmu tych pomieszczeń powinien być uiszczany z góry za okresy kwartalne. Kiedy w tej sytuacji powstanie przychód z tytułu podnajmu? Jaką datę należy uznać za moment powstania przychodu w przypadku refakturowania na podnajemcę kosztów zużytej energii, wody i rozmów telefonicznych?

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Moment powstania przychodu określają szczegółowo przepisy art. 14 ust. 1c–1g ustawy o p.d.o.f., przy czym do przychodów z podnajmu odnoszą się zasady określone w art. 14 ust. 1e ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z jego treścią w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, za datę powstania przychodu uznaje się dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.
Datę wymagalności czynszu z tytułu podnajmu należy określić na podstawie treści umowy zawartej przez strony. Jeżeli ustaliły one, że czynsz powinien być płacony z góry za okresy kwartalne (np. pierwszego dnia kwartału), przychód w podatku dochodowym będzie powstawać każdorazowo w pierwszym dniu kwartału. Nie jest przy tym istotne, czy podnajemca faktycznie uiści kwotę czynszu w ustalonym terminie płatności.
Natomiast kwoty otrzymywane przez podnajmującego z tytułu refakturowania kosztów wody, energii elektrycznej i rozmów telefonicznych na podnajemcę nie są wynagrodzeniem z tytułu świadczenia usług podnajmu. W konsekwencji ustalenie momentu powstania tego rodzaju przychodów powinno nastąpić na podstawie art. 14 ust. 1c i 1f ustawy o p.d.o.f., w związku z czym będzie to moment wystawienia refaktury na rzecz podnajemcy.
Mariusz Pogoński
Podstawa prawna:
art. 14 ust. 1, 1c, 1e i 1f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama