| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy odszkodowania podlegają opodatkowaniu VAT

Czy odszkodowania podlegają opodatkowaniu VAT

Zleciliśmy przewoźnikowi (firma polska) transport ładunku luzem (zboże). Z winy przewoźnika część towaru uległa zniszczeniu - rozsypała się i zamoczyła. Jak obciążyć przewoźnika za powstałą szkodę? Czy czynność ta podlega ustawie o VAT i czy należy wystawić fakturę VAT? Jeśli tak, to z jaką stawką (towaru czy podstawową 22%)? Jeśli nie trzeba potwierdzać tej czynności fakturą, to czy może to być nota księgowa?

Z treści pytania wynika, że zamierzacie Państwo obciążyć przewoźnika odszkodowaniem za szkodę powstałą z jego winy. W związku z tym należy przypomnieć, że odszkodowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Potwierdzają to w swoich wyjaśnieniach organy podatkowe. Na przykład w piśmie naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 27 sierpnia 2004 r. (nr ZP-II/443-95/04) czytamy: (...) rekompensata jest odszkodowaniem z tytułu nienależycie wykonanej umowy. Celem tej rekompensaty jest odzyskanie poniesionych nakładów związanych z wykorzystaniem wadliwego surowca. Odszkodowanie to pozostaje bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z otrzymanym odszkodowaniem nie ulega zwiększeniu kwota należna z tytułu sprzedaży, nie zmienia się też wartość nabycia ww. surowców.
Obciążając przewoźnika odszkodowaniem za zniszczony towar nie należy zatem wystawiać faktury VAT, lecz inny dokument, na przykład notę księgową.
Tomasz Krywan
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »