| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki związane z rejestracją samochodu powiększają jego wartość początkową

Czy wydatki związane z rejestracją samochodu powiększają jego wartość początkową

Czy opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe wydawane dla fabrycznie nowego zakupionego samochodu ciężarowego są bezpośrednio kosztem uzyskania przychodu, czy też zwiększają jego wartość początkową do celów amortyzacji?

Opłaty związane z rejestracją pojazdu, poniesione do dnia przyjęcia środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową i podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.
 
Za wartość początkową nabytych odpłatnie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 updop). Ceną nabycia jest kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. Kosztami takimi są w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji (art. 16g ust. 3 updop).
Katalog wydatków stanowiących koszty związane z zakupem jest katalogiem otwartym. Do wydatków takich zaliczyć również należy wszelkie koszty ponoszone w związku z rejestracją pojazdu stanowiącego środek trwały (opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego, tablice rejestracyjne i pozwolenia czasowe). Wydatki te zawsze poprzedzają moment przekazania pojazdu do używania, a więc zawsze będą powiększać wartość początkową środka trwałego.
• art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 78, poz. 684
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »