| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie dywidendy

Opodatkowanie dywidendy

Czy dywidenda wypłacona przez spółkę zależną spółce dominującej jest wolna od podatku, gdy okres 2-letniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy? - Marian S. z Warszawy

Tak.
Zwolnienie od podatku u źródła dywidend wypłacanych do krajów UE zostało wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z koniecznością implementacji postanowień Dyrektywy Rady Unii Europejskiej 90/435/EWG, dotyczącej wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Należy podkreślić, iż sama dyrektywa nie precyzuje, jak należy rozumieć dwuletni okres utrzymywania udziałów kwalifikujących spółki jako dominujące i zależne. Kwestia ta budziła wątpliwości i była przedmiotem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który dopuścił możliwość upływu 2-letniego okresu już po wypłacie dywidendy.
Polski ustawodawca, uznając rolę orzecznictwa ETS w interpretacji celu dyrektyw, uwzględnił pogląd ETS. W sposób niebudzący wątpliwości stwierdził, iż ze zwolnienia dywidend z podatku u źródła korzysta spółka dominująca również w przypadku, gdy okres dwuletniego posiadania udziałów (akcji) upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy. Przepisy zawierają jednak zastrzeżenie, iż w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) przez dwa lata w określonej wysokości spółka, która uzyskała dywidendę, jest obowiązana do zapłaty należnego podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki naliczane będą od następnego dnia po upływie terminu do zapłaty podatku.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22 ust. 4–4b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Dominika Dragan-Berestecka i Ewa Błaszczak


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »