reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Czy można odliczyć VAT z faktury finansowanej z ZFRON

Zakupiono maszyny szwalnicze jako wyposażenie stanowiska osoby niepełnosprawnej. Faktura wystawiona została na spółdzielnię ZPCHR. Będzie pokryta z ZFRON jako indywidualny program rehabilitacyjny. Czy w tym można przypadku odliczyć VAT?

RADA
Tak, można odliczyć VAT na zasadach ogólnych. Nie ma znaczenia, że faktura została sfinansowana z ZFRON.
UZASADNIENIE
Jako ZPChr są Państwo zobowiązani utworzyć zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON). Środki funduszu rehabilitacji przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków.
Żaden przepis ustawy o VAT nie przewiduje ograniczeń w odliczeniu VAT z faktury, za którą należność została sfinansowana z ZFRON. Nie będzie miał zastosowanie także art. 88 ust. 1 pkt 5 ustawy, który wprowadza zakaz odliczania VAT, gdy nabycie ich nastąpiło z darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usług. W tym przypadku nie dochodzi do darowizny towarów. Sprzęt jest kupowany przez Państwa spółdzielnię, a tylko należność jest finansowana nie z własnych środków.
Dlatego o odliczeniu VAT będzie decydować:
• związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną;
• możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Ponieważ również przepisy w zakresie podatków dochodowych nie przewidują ograniczeń w możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, gdy są finansowane z ZFRON, to w przypadku gdy poniesiony przez Państwa wydatek jest związany ze sprzedażą opodatkowaną, można odliczyć VAT.
Potwierdzają to również organy podatkowe. Między innymi w piśmie Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 30 marca 2005 r. nr III-2/443-19/8622/05/PJ czytamy, że: zakład pracy chronionej poprzez prowadzenie działalności gospodarczej zapewnia rehabilitację zawodową osobom niepełnosprawnym. Zatem należy uznać, że w przypadku, gdy Spółdzielnia ze środków ZFRON nabywa usługi, towary lub środki trwałe dla celów poprawy warunków pracy i rehabilitacji osób niepełnosprawnych będących jej pracownikami, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w otrzymanych fakturach.
• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 90, poz. 756
Maria Dobrowolska
pracownik organów skarbowych,
prawnik


reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama