reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić wartość eksportu w złotych

Jak ustalić wartość eksportu w złotych

Na dokumencie SAD często nie ma kursu waluty. Jak prawidłowo wyliczyć wartość eksportu? Czy należy zastosować kurs średni NBP z daty wysyłki czy kurs z tabeli urzędu celnego ogłaszanej na cały miesiąc?

Kurs waluty: Do wyliczenia wartości eksportu należy przyjąć średni kurs waluty ogłoszony przez NBP z dnia wystawienia faktury, jeśli jest ona wystawiona w obowiązującym terminie. W przeciwnym razie do przeliczenia na złote należy przyjąć kurs waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego dla tego eksportu.
Jak ustalić wartość eksportu w złotych
Sposób przeliczania kwot wykazywanych w walutach obcych na fakturach został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie § 37 rozporządzenia do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej wykazywanych na fakturach dokumentujących m.in. eksport towarów stosuje się zasadę polegającą na przyjęciu do przeliczenia tych kwot wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik był zobowiązany do jej wystawienia.
W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Termin wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż określa obecnie przepis § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zasadniczo fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru, a w przypadku zaliczki – nie później niż 7. dnia od dnia otrzymania części zaliczki (każdej kolejnej kwoty zaliczki) lub całości należności od nabywcy.
Przedstawiony sposób przeliczenia na złote kwot wyrażonych w fakturach w walucie obcej znajduje zastosowanie, gdy faktura jest wystawiona w terminie. Natomiast w przypadku niewystawienia jej w terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Podobnie jeżeli na ten dzień nie został wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni, przyjmuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
W eksporcie towarów moment powstania obowiązku podatkowego określa przepis art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego powstaje on z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama