| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić wartość eksportu w złotych

Jak ustalić wartość eksportu w złotych

Na dokumencie SAD często nie ma kursu waluty. Jak prawidłowo wyliczyć wartość eksportu? Czy należy zastosować kurs średni NBP z daty wysyłki czy kurs z tabeli urzędu celnego ogłaszanej na cały miesiąc?

Kurs waluty: Do wyliczenia wartości eksportu należy przyjąć średni kurs waluty ogłoszony przez NBP z dnia wystawienia faktury, jeśli jest ona wystawiona w obowiązującym terminie. W przeciwnym razie do przeliczenia na złote należy przyjąć kurs waluty z dnia powstania obowiązku podatkowego dla tego eksportu.
Jak ustalić wartość eksportu w złotych
Sposób przeliczania kwot wykazywanych w walutach obcych na fakturach został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie § 37 rozporządzenia do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej wykazywanych na fakturach dokumentujących m.in. eksport towarów stosuje się zasadę polegającą na przyjęciu do przeliczenia tych kwot wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura została wystawiona w terminie, w którym podatnik był zobowiązany do jej wystawienia.
W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Termin wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż określa obecnie przepis § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zasadniczo fakturę wystawia się nie później niż 7. dnia od dnia wydania towaru, a w przypadku zaliczki – nie później niż 7. dnia od dnia otrzymania części zaliczki (każdej kolejnej kwoty zaliczki) lub całości należności od nabywcy.
Przedstawiony sposób przeliczenia na złote kwot wyrażonych w fakturach w walucie obcej znajduje zastosowanie, gdy faktura jest wystawiona w terminie. Natomiast w przypadku niewystawienia jej w terminie, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Podobnie jeżeli na ten dzień nie został wyliczony i ogłoszony bieżący kurs średni, przyjmuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.
W eksporcie towarów moment powstania obowiązku podatkowego określa przepis art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego powstaje on z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »