reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczenie usługi transportowej

Rozliczenie usługi transportowej

Firma świadcząca usługi związane z wydobywaniem ropy naftowej w krajach trzecich zamówiła usługę transportową u firmy z siedzibą w Turcji. Usługa była wykonana na odcinku Zielona Góra-Turkmenistan. W jaki sposób należy rozliczyć tę transakcję?

Dla potrzeb rozliczenia usługi konieczne będzie podzielenie transportu na odcinki: wykonywane na terytorium Polski oraz poza Polską.
Zgodnie ustawą o VAT w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości i z uwzględnieniem przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów (WUTT).
Opisywana usługa nie może zostać zaliczona do WUTT. Nie jest ona bowiem wykonywana w obrębie Wspólnoty. W takiej sytuacji konieczne więc będzie zastosowanie przedstawionej wyżej ogólnej zasady opodatkowania takiej usługi.
Zachodzi zatem konieczność podzielenia tej usługi na część wykonywaną w Polsce oraz część wykonywaną poza terytorium Polski. W zakresie usługi wykonywanej w Polsce, polska spółka powinna wykazać import usług oraz rozliczyć go odpowiednio według stawki właściwej dla usługi wykonywanej w Polsce. W zakresie usługi wykonywanej za granicą nie będzie ona objęta polskim podatkiem od towarów i usług i nie będzie rozliczana przez polską spółkę. Podobną interpretację przedstawił Urząd Skarbowy w Płocku (1419/UPO-443- -16/05/RS).
Warto nadmienić, że usługi świadczone na terytorium Polski będą traktowane jako usługi transportu międzynarodowego polegające na przewozie towarów z miejsca na terytorium kraju do miejsca poza terytorium Wspólnoty. Są one objęte stawką 0 proc.
Grzegorz Gałacki
radca prawny
Kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
art. 17, art. 27 ust. 2 pkt 2 oraz art. 83 ust 1 pkt 23 i ust. 3 pkt 1a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama