reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dopłaty do spółki z o.o.

Dopłaty do spółki z o.o.

Spółka z o.o., której jestem wspólnikiem, ma przejściowe trudności finansowe. Zgłoszona została propozycja, aby wspólnicy wnieśli dopłaty do spółki. Czy głosując przeciw podjęciu takiej uchwały uchylę się od obowiązku wniesienia dopłaty? Czy wniesienie dopłaty spowoduje dla mnie powstanie przychodu?

Zgodnie z art. 177–178 k.s.h. umowa spółki z o.o. może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Uchwała w tym zakresie podejmowana jest bezwzględną większością głosów, chyba że co innego wynika z umowy spółki. Od tego, jaką ilością głosów dysponuje autor listu, zależeć będzie, czy uchwała zostanie podjęta. Jednak w przypadku prawidłowego podjęcia uchwały, nawet głosując przeciw dopłacie, nie uniknie on obowiązku jej wniesienia.
W założeniu finansowanie spółki przez wspólników w drodze dopłat jest z punktu widzenia prawa podatkowego neutralne. Dla autora listu wniesienie dopłaty nie spowoduje zatem ani powstania przychodu, ani nie będzie stanowiło kosztu podatkowego. Natomiast przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat – wniesionych do spółki zgodnie z przepisami k.s.h. – zwolnione są od podatku do wysokości wniesionych dopłat (art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o p.d.o.f.).
Jeżeli jednak zwrot dopłaty nastąpi wraz z oprocentowaniem (możliwość taka wywołuje spory w doktrynie), otrzymane odsetki będą stanowić dla wspólnika przychód podlegający opodatkowaniu. W tym zakresie dominujące jest stanowisko, iż należy identyfikować je jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. (art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f.).
Dariusz Strzelec
Podstawa prawna:
art. 177–179 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.),
art. 21 ust. 1 pkt. 51 oraz art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama