reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rejestracja na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego

Rejestracja na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Jestem w Polsce zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Mam okazję do wystartowania w konkursie na projekt szpitala, który znajdowałby się na terenie Niemiec. Czy w tym przypadku będę musiał zarejestrować się dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego?

Potwierdzenie zidentyfikowania określonego podmiotu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej na terytorium państwa członkowskiego (dalej: „potwierdzenie”) jest wymagane w przypadku, gdy podmiot dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Należy zatem ustalić, czy udział w konkursie spełnia powyższe przesłanki.
Przepisy polskiej ustawy o VAT, jak też VI Dyrektywy nie wymagają konieczności rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowej w przypadku świadczenia usług. Jeżeli zatem przedmiotem oferty będzie wyłącznie sporządzenie projektu architektonicznego, podatnik nie będzie musiał się rejestrować.
Jeżeli zaś chodzi o samo złożenie oferty, to obowiązek podatkowy w świetle ustawy o VAT powstaje wtedy, gdy mamy do czynienia z szeroko rozumianym odpłatnym obrotem towarami lub usługami. Złożenie projektu architektonicznego w odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe jeszcze nie spełnia tych przesłanek. Na tym etapie nie ma więc potrzeby występowania z wnioskiem o „potwierdzenie”, chyba że regulamin konkursu stanowi inaczej. Może się bowiem okazać, iż podmioty chcące wziąć udział w konkursie muszą spełniać określone warunki, np. mieć możliwość świadczenia usług na terenie Wspólnoty. W takim przypadku uzyskanie „potwierdzenia” byłoby niezbędne.

Grzegorz Gałacki
radca prawny Kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie

Podstawa prawna:
art. 5 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama