REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnione należności od zagranicznego kontrahenta

REKLAMA

W księgach rachunkowych spółki z o.o. figurują przedawnione należności od zagranicznego kontrahenta z tytułu dostawy towarów - wyrażone w walucie obcej. Jak powinno zostać zaksięgowane rozliczenie przedawnionych należności w księgach bieżącego roku, jeśli wiemy, że w jej kwocie zawarte są skutki wycen bilansowych dokonanych zgodnie z ustawą o rachunkowości? Czy odpisane wierzytelności i w jakiej kwocie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
ODPOWIEDŹ:
Wycena bilansowa należności wyrażonej w walucie obcej (dokonywana w związku z wymogiem określonym w art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości) powoduje, że w kwocie nierozliczonej przedawnionej należności tkwią skutki dokonanych wycen w postaci dodatnich lub ujemnych różnic kursowych, zaliczonych do przychodów finansowych (dodatnie) bądź kosztów finansowych (ujemne).
WYJAŚNIENIE:
Należności przedawnione zaliczane są w momencie ich odpisania do pozostałych kosztów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c) ustawy o rachunkowości). A zatem dla prawidłowego zakwalifikowania do właściwej kategorii kosztów poniesionych strat, spowodowanych odpisaniem przedawnionych wierzytelności wyrażonych w walucie obcej, konieczne jest – przy założeniu, że wierzytelność nie była objęta odpisem aktualizującym:
1) dokonanie storna niezrealizowanych różnic kursowych – w celu doprowadzenia należności do kwoty wyrażonej w złotych z dnia zarachowania należności w księgach rachunkowych:
a) różnicy kursowej ujemnej (na czerwono)
Wn konto „Koszty finansowe” (w analityce: „Różnice kursowe NKUP”),
Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” (w analityce: „Konto imienne odbiorcy”);
b) różnicy kursowej dodatniej (na czerwono)
Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” (w analityce: „Konto imienne odbiorcy”),
Ma konto „Przychody finansowe” (w analityce: „Różnice kursowe NPP”).
Powyższe księgowania zapewnią zarachowanie do pozostałych kosztów operacyjnych kwoty przedawnionej należności w wartości nominalnej (po kursie waluty z dnia jej zarachowania), co powinno zostać zaksięgowane zapisem:
2) odpisanie przedawnionej należności w walucie obcej – na podstawie decyzji kierownika jednostki:
Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne NKUP”,
Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” (w analityce: „Konto imienne odbiorcy”).
W przypadku gdyby przedawniona zagraniczna wierzytelność objęta była odpisem aktualizującym dokonanym w trybie art. 35b ustawy o rachunkowości, odpisanie wierzytelności przedawnionej nastąpiłoby zapisem:
– Wn konto „Odpisy aktualizujące wartość należności” (w analityce: „Konto imienne odbiorcy”),
– Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” (w analityce: „Konto imienne odbiorcy”).
Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spisanie przedawnionych wierzytelności zarówno od odbiorców krajowych, jak i zagranicznych nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. c), art. 30 ust. 1 oraz art. 35b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
Jadwiga Godlewska


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA