REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki termin obowiązuje dla wystawiania noty odsetkowej

Czy noty odsetkowe powinny być wystawiane sukcesywnie po otrzymaniu zapłaty, czy mogą być wystawione np. na koniec roku? Czy odsetki za 2004 r. mogą być naliczone w 2005 r.?
RADA
Noty odsetkowe mogą być wystawiane w każdym czasie, jeśli istnieje podstawa prawna do ich naliczania, choć w przypadku przedawnienia roszczenia zapłaty odsetek dłużnik może uwolnić się od zobowiązania.
UZASADNIENIE
Ustawa o rachunkowości nakazuje wycenę należności nie rzadziej niż na dzień bilansowy, w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności (art. 28). Wierzyciel może żądać od dłużnika zapłaty odsetek za zwłokę w regulowaniu należności. Kwota należności według wartości nominalnej z dnia powstania należności może zostać, na podstawie noty odsetkowej, powiększona o należne odsetki za opóźnienie płatności i tak wykazana w księgach. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, na przykład w umowie, należą się odsetki ustawowe.
Jeśli kierownik jednostki uzna i zamieści postanowienie w wewnętrznych przepisach dotyczących polityki rachunkowości, że jednostka będzie dochodzić odsetek za zwłokę w każdym możliwym przypadku, to należy wystawiać noty odsetkowe nierzetelnym kontrahentom na bieżąco i wzywać do zapłaty odsetek. W takim przypadku również na dzień bilansowy należności powinny zostać wykazane w kwocie zawierającej odsetki za zwłokę wyliczone na dzień bilansowy, zaksięgowane na podstawie polecenia księgowania.
Praktyka w wielu branżach gospodarki wskazuje jednak, że przedsiębiorstwa znacznie rzadziej korzystają z prawa egzekwowania odsetek za zwłokę, nierzadko w imię tak zwanej dobrej współpracy z kontrahentami. Kontrahenci z kolei nagminnie wymuszają dłuższe terminy płatności, przesuwając dzień zapłaty w stosunku do terminu z faktury o kilka czy kilkanaście dni. Jeśli w dodatku tak naliczone odsetki za zwłokę będą wielkości zbliżonej do kosztów przygotowania i wysłania wezwań do ich zapłaty, zwykle odstępuje się od ich egzekwowania.
WAŻNE!
Nota odsetkowa jest dokumentem kierowanym na zewnątrz jednostki, na podstawie którego dłużnik dokonuje zapłaty i zarachowania odsetek w określonej tam wysokości. Nie oznacza to jednak, że po wystawieniu zawsze powinna zostać zaksięgowana przez wierzyciela. Zgodnie z zasadą ostrożności, jeśli ogólna polityka handlowa przedsiębiorstwa wskazuje na stosowanie praktyki odstępstw od konsekwentnego egzekwowania odsetek za zwłokę i prawdopodobieństwo zapłaty odsetek w związku z tym jest małe, bardziej celowe wydaje się prowadzenie pozabilansowej ewidencji wysyłanych not odsetkowych.
Naliczanie odsetek i wzywanie niesolidnych kontrahentów do ich zapłaty ma przede wszystkim na celu uzyskanie odszkodowania za czas, w którym środki pieniężne powinny być już w dyspozycji wierzyciela, a mimo to korzystał z nich dłużnik. Pełni również rolę dyscyplinującą kontrahentów, jako dowód na konsekwentne monitorowanie zapłat należności. Dlatego wysyłanie wezwań do zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę (notą odsetkową) naliczonymi na dany dzień powinno następować w sposób, którego częstotliwość zależna jest od powstałej sytuacji. Ponadto wystawienie not odsetkowych powinno nastąpić jeszcze przed zapłatą należności głównej. Jeśli jednak należność została już zapłacona i nastąpiło to po określonym terminie, wierzyciel również ma prawo do naliczenia odsetek i wystawienia noty odsetkowej, przy czym odsetki nalicza się do dnia zapłaty.
Wystawianie not odsetkowych z datą na koniec roku, połączone w dodatku z potwierdzeniem wysokości salda należności, wydaje się zasadne w sytuacji, gdy jednostka będzie dochodzić odsetek za zwłokę w każdym możliwym przypadku, a na dzień bilansowy wszystkie należności wykazywane są w kwocie powiększonej o odsetki, ponieważ to właśnie jest kwota wymaganej zapłaty.
Żądanie zapłaty odsetek za zwłokę może zostać skierowane do dłużnika w każdym czasie. Jeśli jednak termin roszczenia w stosunku do odsetek uległ przedawnieniu, dłużnik może (choć nie musi) skorzystać z prawa przedawnienia i zwolnienia od ciążącego na nim zobowiązania. Żądanie odsetek za opóźnienie zapłaty należności w 2004 r. może więc zostać skierowane do dłużnika w 2005 r., także jeśli roszczenie to uległo przedawnieniu.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi dziesięć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Roszczenia sprzedawców z tytułu sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonego przez nich przedsiębiorstwa przedawnią się już po upływie 2 lat od daty ich wymagalności (określonego terminu płatności) zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego. Także odsetki za opóźnienie w zapłacie ceny sprzedanego towaru przedawnią się po upływie 2 lat od daty terminu płatności (wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2005 r., sygn. akt III CZP 42/04).
Przykład
Jednostka gospodarcza X sprzedała 5 grudnia 2004 r. spółce Y materiały za kwotę brutto 10 000 zł. W maju 2005 r. w związku z opóźnianiem się spółki Y w spełnieniu świadczenia pieniężnego wierzyciel (jednostka X) wystawiła notę odsetkową za czas opóźnienia. Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (art. 5), jeśli termin zapłaty nie był określony w umowie wierzycielowi, bez wezwania przysługują odsetki ustawowe za okres począwszy od 31. dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego – do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Kwota naliczonych odsetek wyniosła 538,60 zł.
Jeżeli jednostka zamierza dochodzić odsetek za zwłokę, ewidencja w księgach rachunkowych będzie następująca:
Wystawienie noty odsetkowej
Wn konto 201 „Rozrachunki z odbiorcami” 538,60 zł,
Ma konto 750 „Przychody finansowe”
538,60 zł.
Uregulowania zobowiązania łącznie z odsetkami wynikającymi z noty odsetkowej
Wn konto 131 „Bieżący rachunek ban-kowy” 10 538,60 zł,
Ma konto 201 „Rozrachunki z odbior- cami” 10 538,60 zł.
W przypadku gdy wysłana nota odsetkowa ma jedynie charakter dyscyplinujący kontrahenta handlowego, wystarczy ewidencja pozabilansowa jej wysłania:
Wn konto pozabilansowe „Rozrachunki z odbiorcami – naliczone odsetki”
538,60 zł.

• art. 28 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539
• art. 118, 359, 481, 554 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz. 1438
• art. 5 ustawy z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych – Dz.U. Nr 139, poz. 1323; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808

Ewa Szczepankiewicz
główny księgowy w spółce z o.o.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie najlepszych lokat i kont oszczędnościowych - koniec września 2023 [Tabela]

  Jakie oprocentowanie oferują banki pod koniec września 2023 r. na lokatach i kontach oszczędnościowych? Czy jeszcze warto oszczędzać w ten sposób? Jak informuje HRE Investment Trust tak mocnego i powszechnego cięcia oprocentowania w bankach dawno już nie widzieliśmy, a wszystko za sprawą wrześniowej obniżki stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeszcze latem część instytucji kusiła nas oprocentowaniem na poziomie 10% - dziś trudno znaleźć coś na ponad 7%. 

  Dywersje w systemie podatkowym, czyli o prawie tworzonym w zlej wierze

  Czy zmiany w systemie podatkowym (a zwłaszcza w prawie) mogą mieć ukryte cele, będąc swoistą dywersją polityczną czy ekonomiczną, mającą komuś celowo zaszkodzić? Pyta i odpowiada profesor Witold Modzelewski.

  e-Faktura (faktura ustrukturyzowana) - zmiany od września 2023 r. Aktualny wzór. Jak wystawiać?

  Czym jest faktura ustrukturyzowana? Jaki jest jest aktualny wzór? Jak ją wystawiać? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej.

  Darowizna w transzach. Czy trzeba składać odrębne zgłoszenia SD-Z2?

  W dobie dynamicznych zmian na rynku nieruchomości oraz rosnącej popularności transakcji deweloperskich, wiele osób decyduje się na przekazywanie darowizn w transzach. Jednakże takie działanie niesie za sobą pewne konsekwencje podatkowe, w tym konieczność składania odrębnego zgłoszenia o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-Z2) dla każdej transzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii, opierając się na interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  Wdrożenie obowiązkowego KSeF – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów. Przepisy, zasady, harmonogram, darmowe narzędzia

  Na konferencji prasowej 26 września 2023 r. Krzysztof Rogowski, Kierownik projektu Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwie Finansów przedstawił aktualny stan przygotowań do wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSef) i kolejne działania resortu finansów w tym zakresie. Krzysztof Rogowski zapewnił m.in., że w IV kwartale 2023 r. Ministerstwo Finansów udostępni wszystkie akty wykonawcze dotyczące obowiązkowego KSeF i zapewni komplet dokumentacji technicznej KSeF.

  Uprawnienia do korzystania z KSeF - podatnicy, samofakturowanie, biura rachunkowe, jst. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  Jakie są rodzaje, modele i zasady nadawania oraz odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)? Wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Kto może wystawiać, odbierać i przeglądać faktury w KSeF?

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych. Codzienne aktualności o zmianach przepisów!

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS.

  Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF: są obawy ale też widać szansę na rozwój

  Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?

  ZUS o umowach o dzieło w 2023 roku. 850 tys. umów przez 6 miesięcy

  Przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  REKLAMA