Umowa leasingu operacyjnego samochodu Ford Fusion (niespełniający warunków ustawowych) została zawarta w maju 2005 r. Czy opłaty zawarte w fakturze dokumentującej ratę leasingową, dotyczące wynagrodzenia z tytułu porozumienia (ubezpieczenia samochodu w ratach), podlegają ograniczeniom w VAT tak jak rata?
RADA
Czytelnik, co do zasady, będzie posiadał możliwość odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z opłatami wynikającymi z porozumienia ubezpieczeniowego zawartego z leasingodawcą, ze względu na fakt, iż opłaty takie nie są istotnymi elementami umowy leasingu. Stanowią one odrębne i autonomiczne płatności. UZASADNIENIE
Zawierając umowę leasingu operacyjnego, leasingobiorca często podpisuje z leasingodawcą porozumienie w sprawie ubezpieczeń. W myśl takiego porozumienia, leasingodawca zobowiązuje się do zawarcia na rachunek leasingobiorcy umów ubezpieczenia, a leasingobiorca upoważnia go do dokonania niezbędnych do tego czynności. W związku z tym porozumieniem leasingodawcy przysługuje również stosowne wynagrodzenie, płatne na jego rzecz. Jest ono wyodrębniane i zamieszczane jako osobna pozycja na fakturach dokumentujących czynsz leasingowy.
Opisane powyżej wynagrodzenie jest więc odrębnym składnikiem związanym z zawarciem umowy leasingowej, dotyczy jednakże wykonania przez leasingodawcę zupełnie innego rodzaju usług niż usługi leasingu.
W celu określenia zasad odliczania podatku naliczonego związanego z przedstawionym wynagrodzeniem należy dokonać analizy przepisów ustawy o VAT, nakładających w niektórych przepadkach na podatnika ograniczenia w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego.
Na wstępie trzeba przypomnieć, że od 22 sierpnia br. zmieniły się również zasady odliczania podatku naliczonego wynikającego z opłat lub czynszu wydatkowanego z tytułu leasingu, dzierżawy lub najmu samochodu. W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej (czyli przed 1 czerwca 2005 r.), kwotę podatku naliczonego od czynszu lub raty wynikającej z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym przed 1 czerwca 2005 r.
W związku z powyższym należy zauważyć, że w przypadku kontynuowania umowy najmu samochodów, w stosunku do której przed 1 czerwca 2005 r. przysługiwało odliczenie w wysokości 50% kwoty podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 5000 zł. również po 1 czerwca 2005 r., a także po 22 sierpnia 2005 r., odliczenie będzie mogło być dokonywane w wysokości dotychczasowej, to znaczy w wysokości 50% kwoty podatku, nie więcej niż 5000 zł. Ze względu na fakt, iż umowa zawarta została przed 1 czerwca 2005 r., a
podatnik nie korzystał dotychczas z pełnego odliczenia podatku, nie będzie on mógł skorzystać ze znowelizowanych zasad odliczeń.
Biorąc pod uwagę fakt, iż Czytelnik zawarł umowę leasingu przed 1 czerwca 2005 r. (w maju 2005), w celu oceny możliwości odliczenia raty leasingu właściwe będą przepisy ustawy o VAT w brzemieniu przed nowelizacją. Należy więc stwierdzić, że 50% limit odliczenia Czytelnik powinien stosować w odniesieniu do kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
WAŻNE
Trzeba jednakże zauważyć, że
wynagrodzenie z tytułu porozumienia, obejmującego
ubezpieczenie samochodu, nie jest płatnością wynikającą z umowy leasingu, chociaż z umową tą porozumienie takie jest blisko związane. Nie zmienia tego również fakt, iż zawarcie porozumienia jest obowiązkiem wynikającym z umowy leasingu.
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa polegająca na tym, iż w okresie objętym umową jedna ze stron – leasingobiorca używa w sposób czasowy towar stanowiący własność leasingodawcy, a podstawową formą
wynagrodzenia za tego rodzaju usługę jest czynsz (rata).
Do form wynagrodzenia (płat- ności) z tytułu umowy leasingu nie zalicza się natomiast kwoty wynikają- cej z zawartego odrębnie porozu- mienia, gdyż porozumienie to nie stanowi istoty zawartej umowy leasingu. Porozumienie takie jest więc odrębną, autonomiczną czynnością prawną niewywodzącą się bezpośrednio z umowy leasingu.
Podobne do powyższego stanowisko zajął Naczelnik Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach w interpretacji z 7 marca 2005 r. (USVAT/443/1/2005). Stwierdził on, iż: skoro pewien element płatności związany z umową leasingu nie jest jej istotnym elementem, lecz odrębną i autonomiczną płatnością, odliczalność podatku naliczonego z nim związanego nie powinna być ograniczona.
Co do zasady więc, Czytelnik będzie miał możliwość odliczania pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z porozumieniem ubezpieczeniowym zawartym z leasingodawcą.
ZAGROŻENIA
Należy jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż ze względu na szerokie ujęcie przez ustawodawcę pojęcia „inne płatności wynikające z zawartej umowy” istnieje możliwość nieprawidłowej interpretacji tego przepisu przez
organ podatkowy i uznania, że każda
opłata zawarta na fakturze dokumentującej czynsz leasingowy ograniczona jest limitem.
• art. 86 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1484
Marcin Sikora
doradca podatkowy
Komentarze(0)
Pokaż: