reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opłaty za wywóz śmieci określone w fakturach kwartalnych stają się przychodem

Kiedy opłaty za wywóz śmieci określone w fakturach kwartalnych stają się przychodem

Nasza spółka zajmuje się usługami w zakresie wywozu nieczystości. Wystawiamy na te usługi faktury kwartalne z terminem płatności na ostatni dzień kwartału, tj. po wykonaniu usługi. Kiedy powstanie przychód? Czy w trzecim miesiącu kwartału, czy też należy zaliczać go proporcjonalnie do każdego miesiąca kwartału?

RADA
Przychód z tytułu wystawiania faktur kwartalnie za usługi wywozu i unieszkodliwiania odpadów powstanie w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności. W Państwa przypadku będzie to ostatni dzień kwartału. Jeżeli termin byłby z jakichś przyczyn nieokreślony, przychód powstałby w ostatnim dniu miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
UZASADNIENIE
W przypadku rozliczeń z tytułu wywozu i unieszkodliwiania odpadów za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony – ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d pkt 3 updop).
Ponieważ w Państwa przypadku faktura określa termin płatności, to ma on decydujące znaczenie przy określeniu daty powstania przychodów należnych przy wymienionych usługach.
Przykład
Spółka wykonująca usługi usuwania nieczystości wystawiła 20 września 2005 r. fakturę za ostatni kwartał. Faktura określa termin płatności na 30 grudnia. Przychód należny powstanie z datą 30 grudnia 2005 r.

• art. 12 ust. 3d pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Sławomir Biliński
specjalista w zakresie podatku dochodowego


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama