reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychody z działalności gospodarczej a zwolnienie od podatku dochodowego

Przychody z działalności gospodarczej a zwolnienie od podatku dochodowego

Celem statutowym naszego stowarzyszenia jest działalność kulturalna, oświatowa, wspieranie inicjatyw społecznych i dobroczynności. Stowarzyszenie zamierza podjąć działalność gospodarczą. Czy stowarzyszenie będzie mogło nadal stosować zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 4 updop? Czy stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz swoich członków korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych?

Odpowiedź
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zastosowanie do stowarzyszenia zwolnienia przedmiotowego zależy nie tylko od przeznaczenia osiągniętego dochodu na preferowane ustawą podatkową cele statutowe, ale także od faktycznego wydatkowania go na te cele. Sformułowanie użyte przez ustawodawcę w art. 17 ust. 1 pkt 4 updop „w części przeznaczonej na te cele” oznacza, że jeżeli statut stowarzyszenia będzie przewidywał również realizację celów innych niż wymienione w tym przepisie, to przeznaczenie dochodów podatnika na realizację tych „innych celów” nie będzie stanowiło podstawy do zwolnienia od podatku dochodu przeznaczonego na te „inne cele”. Nie można bowiem w tym zakresie stosować wykładni rozszerzającej ustawowy zakres zwolnienia podatkowego na pokrywanie wydatków związanych z działalnością gospodarczą.
Uzasadnienie
Omawiane tutaj zwolnienie dotyczy wszelkiej działalności, zarówno statutowej jak i gospodarczej, w części przeznaczonej na cele wymienione w powołanym przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 updop. Przepisy te mają zastosowanie zarówno do podatników, których celem statutowym jest realizacja preferowanej w updop działalności, jak i do podatników wspierających taką działalność – o ile wynika to wprost ze statutu tych jednostek.
Przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a updop oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym przepisie.

Agnieszka Zawadzka

Podstawa prawna
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538)


reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama