Czy należy skorygować pkpir i PIT-5, jeśli w sierpniu ujęto całą składkę ubezpieczeniową za 2005 i 2006 rok
Czy konieczne jest złożenie korekty deklaracji PIT-5 oraz dokonanie korekty w pkpir, jeżeli w sierpniu ujęłam w koszty kwotę wynikającą z polisy ubezpieczeniowej lokalu, w którym prowadzę działalność? Polisa obejmuje okres od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Powyższą składkę opłaciłam 2 września 2005 r. W sierpniu nie powstało u mnie zobowiązanie podatkowe, również po wyksięgowaniu z kosztów kwoty zapłaconej składki ubezpieczeniowej obowiązek ten nie powstanie. Przy rozliczeniu stosuję metodę memoriałową.
RADA
Tak, należy złożyć korektę deklaracji PIT-5 oraz dokonać korekty w pkpir za sierpień 2005 r. Stosowanie zasady memoriału opiera się na powiązaniu kosztu z okresem, którego dotyczy; oznacza to, że nie można ująć w kosztach całości polisy, ponieważ dotyczy ona okresu od sierpnia 2005 r. do sierpnia 2006 r. Takie ujęcie spowoduje zawyżenie kosztów uzyskania przychodu roku 2005 i obniżenie kosztów roku 2006. Należy więc proporcjonalnie podzielić koszt poniesiony na polisę i podzielić go w stosunku do okresów (lat), którego ten koszt dotyczy.
• art. 22 ust. 4–5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
Anna Wyrzykowska,
doradca podatkowy
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: