reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Czy sankcja VAT zmniejsza przychód

Przepisy o podatku dochodowym mówią o możliwości pomniejszenia przychodu o należny podatek od towarów i usług. Czy dotyczy to także podatku należnego na podstawie przepisów art. 109 ust. 4 ustawy o VAT, czyli tzw. sankcji VAT?

ODPOWIEDŹ:
Niestety, nie

WYJAŚNIENIE:
Co prawda ustawa o PIT przewiduje, że u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług, ale użyty zwrot „należny podatek od towarów i usług” oznacza wyłącznie należny podatek od towarów i usług powstały w wyniku sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT. Pomniejszenie przychodu nie może natomiast dotyczyć podatku należnego wynikającego z decyzji ustalającej jego wysokość wskutek zastosowania sankcji określonej w ustawie o VAT.
Jak słusznie wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 10 kwietnia 1997 r. (nr PO 2/AŁ-4122/96/0915; mimo wejścia w życie nowej ustawy o VAT pozostaje ono w tej części nadal aktualne), źródłem tego zobowiązania nie jest dokonanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, lecz naruszenie obowiązków dotyczących określenia podatku naliczonego. Dlatego sankcja ta nie ma wpływu na wielkość przychodu dla celów związanych z ustalaniem wysokości przychodów na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Marek Kutarba


reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama