REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość przedawnionych odsetek ustawowych jako przychód

REKLAMA

Spółka posiadała zaległości w płatnościach za otrzymywane dostawy towarów i usług. Od należności tych kontrahenci naliczali odsetki ustawowe. Czy przedawnione zobowiązanie z tytułu tych odsetek podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, tj. czy wartość przedawnionych odsetek stanowi przychód dla naszej spółki? Uważamy, że skoro niezapłacone odsetki od zobowiązań nie były kosztem uzyskania przychodu, to przedawnione odsetki nie stanowią przychodu podatkowego.
Wartość przedawnionych zobowiązań z tytułu niezapłaconych odsetek ustawowych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z treścią art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z działalności gospodarczej jest także wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się zwykle z powstawaniem zobowiązań. Zobowiązania mogą powstać z różnych tytułów i wobec różnych osób, np. kontrahentów, banków, budżetu. Konsekwencją nieterminowego wywiązywania się ze zobowiązań może być obowiązek uiszczenia odsetek. Zgodnie z art. 359 § 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) w stosunkach cywilnoprawnych odsetki należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu. Przykładem przepisu ustawowego, wprowadzającego obowiązek zapłaty odsetek, jest art. 481 k.c., który pozwala wierzycielowi żądać odsetek, jeżeli dłużnik spóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego. W takim wypadku odsetki należą się także wówczas, gdy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Cechą zobowiązań jest to, że mogą one ulec przedawnieniu. Zasadę przedawnienia roszczeń majątkowych statuuje art. 117 § 1 k.c. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują różne terminy przedawnienia zobowiązań. Zgodnie z brzmieniem art. 118 kodeksu cywilnego, jeśli roszczenie związane jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin jego przedawnienia wynosi trzy lata, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładem przepisu szczególnego jest art. 554 k.c., który stanowi, że roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych przedawniają się z upływem dwóch lat.
Reasumując, odsetki mają charakter uboczny w stosunku do świadczenia głównego, są świadczeniem okresowym i przedawniają się po upływie trzech lat. Przy czym w dacie przedawnienia zobowiązania z tytułu odsetek powstaje, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a u.p.d.o.p., przychód podlegający opodatkowaniu. Nie zmienia tego fakt, że przedawnione odsetki od zobowiązań nie były zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów. Taką możliwość wyklucza bowiem art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). W artykule tym ustawodawca zdecydował, że odsetki niezapłacone przez podatnika nie są kosztami w prawie podatkowym. Chodzi tu o odsetki, które nie zostały uiszczone np. z braku środków albo z powodu przedawnienia lub na skutek ich umorzenia. Fakt, że niezapłacone odsetki od zobowiązań nie były kosztem uzyskania przychodu, nie ma w tym przypadku związku ani wpływu na uznanie wartości odsetek, które uległy przedawnieniu, jako przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Anna Bogusz
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA